YAYINA BAŞLAMA TARİHİ: 13.08.2001
4 Mart 2015, Çarşamba
Kontrgerilla, Ergenekon, Özel Harp, terör ve bağlantılı konularda 2001 yılından beri yayındayız .. aharun.8m.net|www24.brinkster.com/aharun|kontrgerilla.com|ergenekon.ws
Suriye’de İnsanlar Soğuktan/Açlıktan Ölüyor. ACİL Giysi, battaniye, gıda, ilaç yardımı çağrısı
Taksim Gezi olaylarına destek veren sanatçı, bankacı, işadamları ve medya ile yurtdışı destekçileri

Kontrgerilla.com.. Tanıklar.. Belgeler.. Bilgiler..

  Özet  EskidenYeniye
 
İSTEDİĞİNİZ MANŞETLER..         "fuhussor" için arama sonuçları    (Toplam 145 sonuç)           Arama sonuçlarını yazdırmak için tıklayın


AYM, casusluk davasını bozdu

Anayasa Mahkemesi, İstanbul'da görülen ve 2012'de sonuçlanan askeri casusluk davasında, sanıkların yaptığı bireysel başvuruları birleştirerek karara bağladı. Mahkeme, sanıkların haklarının ihlal edildiğine ve yeniden yargılama yapılması gerektiğine oy birliğiyle karar verdi. Kararın ardından yapılan başvuruyu değerlendiren İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi ise tutuklu 5 sanığın tahliyesine karar verdi.

17.01.2015 14:46 Anayasa Mahkemesi (AYM), 43 kişinin mahkum edildiği İstanbul’daki “askeri casusluk” davasında sanıkların haklarının ihlal edildiğine oy birliği ile karar verdi. Sanık avukatlarından Hüseyin Ersöz ihlal kararının ardından yeniden yargılama talebiyle İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Talebi değerlendiren mahkeme 5 tutuklu sanık için tahliye kararı verdi. 38 kişi hakkında yakalama kararı da kaldırıldı. Sanık ve sanık aileleri yaklaşık 1 senedir başvurularının sonuçlanmasını bekliyordu. Yüksek Mahkeme’ye 2014 yılında bireysel başvurular yapılarak Balyoz Davası’ndaki gibi toplu sonuç alınması hedeflenmişti.

Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin onadığı davada 5 kişi cezaevinde bulunuyordu. 38 subay ve astsubay hakkında da yakalama kararı vardı.

Kapatılan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 56 sanığın yargıladığı “askeri casusluk” davasına ilişkin kararını 2 Ağustos 2012 tarihinde açıkladı. “Örgüt üyeliği”, “devlete ait gizli belge bulundurmak”, “kişisel verileri hukuka aykırı şekilde tutmak” ve “fuhuş” gibi suçlarla sanıklar ceza aldı.

AYM’DEN İHLAL KARARI ÇIKTI

Temyiz incelemesi yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 6 Aralık 2013’te 43 sanık hakkında verilen mahkumiyet ve beraat kararlarını onadı. 29 kişinin tüm cezaları onanırken 14 kişi hakkındaki bazı cezalar bozuldu. Bozulan hükümler yönünden İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılama halen devam ediyor. Onama kararının ardından 43 sanık hakkında yakalama emri çıkarıldı, bu sanıklardan Necmi Yıldırım, Tamer Çetin, Adnan Yılmaz, Alpay Aksu ve Senay Hatice Sarıgöz tutuklandı.

Yargıtay’ın onama kararının ardından dava bireysel başvuru yoluyla Anayasa mahkemesine taşındı. Genel Kurul, oy birliğiyle sanıkların “adil yargılanma haklarının ihlal edildiğine” hükmetti.

35 sanık yurt dışında

Yargıtay’ın onama kararının ardından 35 sanık yurtdışına çıktı. Bu isimler arasında 5 yıl 10 ay hapis cezası alan Pilot Yüzbaşı Ebru Nilhan Bozkurt ile 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Yüzbaşı Yekdane Ebru Ercüment de bulunuyordu.

KİM NE CEZA ALDI?

- Emekli Albay İbrahim Sezer, 15 yıl 7 ay 14 gün
- Eski TÜBİTAK Daire Başkanı Yücel Çipli, 13 yıl 6 ay 15 gün
- TÜBİTAK Uzmanı Merdan Metin, 8 yıl 4 ay
- Yarbay Mehmet Seyfettin Alevcan, 15 yıl 7 ay 14 gün
- Zeki Mesten, 11 yıl 3 ay

(17 Ocak 2015, 14:46)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Fuhuş ve casusluk davalarıyla ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6568    yazdır/print


 

Tanık, İzmir Casusluk'u doğruladı

İzmir'de 357 sanığın tamamının tutuksuz yargılandığı 'fuhuş, askeri casusluk ve şantaj' davasına devam ediliyor. Birkaç gün sürecek duruşmalarda bugün tanıkların dinlenmesine başlandı. Bir savunma avukatı, tanıklardan birinin davadaki iddiaları doğrulamasına tepki gösterdi. Kendisinin de benzer belgeleri bulundurduğunu açıklayan avukat bu durumda suçlu olduğunu belirterek kendisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

22.10.2014 19:56 İzmir’de 357 sanığın tamamının tutuksuz yargılandığı “fuhuş, askeri casusluk ve şantaj” davasında, sanık savunmalarının alınmasına devam edildi ve tanıkların dinlenmesine başlandı.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, daha önce ikinci iddianame doğrultusunda savunması alınmayan davanın asker sanıklarından Kurmay Albay Alpay Aslan ifade verdi.

Harekat plan subayı olarak görev yapması nedeniyle “gizli ve çok gizli” belgelere ulaşma imkanı olduğunu belirten Aslan, buna karşın askeri lojman ile makamında yapılan aramada ele geçirilen tüm belgelerin, mesleki gelişimi için aldığı eğitim amaçlı dokümanlar ile görevini ifa ederken her zaman elinin altında bulunması gereken ve her kurmay subayın sahip olduğu arşiv dokümanları olduğunu söyledi.

İddianamede kendisine bağlı olarak çalışan astı konumundaki Coşkun Başbuğ’un koordinesinde “sözde gizli örgüte belge temin etmekle ve örgütün ‘pandora’ adlı veri tabanında kendi adına açılmış klasörde bulunan 9 kişi hakkında bazı kişisel bilgi notlarını tutmakla ve bazı kişilerle telefon kayıtlarının bulunmasıyla” suçlandığına işaret eden Aslan, şunları söyledi:

“Ben hiç kimse hakkında böyle notlar tutmadım. Benim ne ikametgahımda ne de işyerimde ele geçirilen bilgisayarlarda ‘Alpay Aslan’ adında bir kullanıcı ismine rastlanmamıştır. Sadece örgütün lideri olduğu ileri sürülen şahsın evinde ele geçirildiği iddia edilen ‘pandora’ adlı veri tabanındaki bir klasöre bakılarak suçlama yöneltildi. Telefonla konuştuğum kişilerle tüm irtibatım, beraber görev yaptığımız dönemle sınırlı, tamamen görev ve silah arkadaşlığıyla ilgilidir. Bunlar dışında hiçbir sanığı da tanımam.”

Alpay, terfi bekleyen bir kurmay subay olarak bu soruşturma ve davayla birlikte 25 yıllık tüm emeğinin ve kariyerinin boşa gittiğini, tüm suçlamaların asılsız olduğunu savunarak beraatini talep etti.

-Baba ve kocaya ait materyallerle sanık-

Duruşmada daha sonra davanın sivil sanıklarından Gamze Erkoç’u dinleyen mahkeme heyeti, sanığa yöneltilen “evinde ele geçirilen ve Genelkurmay Başkanlığı’nca hizmete özel askeri bilgilerin yer aldığı rapor edilen CD’nin kendisine ait olup olmadığı” sorusuna, sanığın “Bu CD eski astsubay olan eşime ait” cevabı vermesi üzerine duruşma salonu dışında bulunan Ömür Kürşat Erkoç’u tanık olarak dinlemeye karar verdi.

Sanığın eşi olması nedeniyle mahkeme heyetinin takdiriyle yeminsiz olarak dinlenen Erkoç, sözkonusu CD’nin kendisine ait olduğunu ve ikmal astsubayı olarak görev yaptığı dönemde mal ve hizmet alımına ilişkin görmüş olduğu kurs sonunda kendilerine verilen CD olduğunu kaydetti.

Mahkeme heyeti daha sonra davanın asker sanıklarından Erdinç Yalvaç’ın babası Abdullah Yalvaç’ı tanık olarak dinledi.

Sanık Yalvaç’ın daha önce verdiği ifadede, “Anne ve babasıyla kaldığı evde ele geçirilen hard disklerin ve içindeki dokümanların babasına ait olduğunu” beyan etmesi nedeniyle tanıklığına başvurulan Abdullah Yalvaç, mahkeme başkanı Orhan Kızıltaş tarafından okunan tüm materyallerin ve içindeki dokümanların kendisine ait olduğunu kabul etti.

-Savunma avukatı kendisi hakkında suç duyurusu yaptı-

Sanık avukatlarından Kemal Nevzat Güleşen, tanığa yönelttiği soruların ardından kendisi hakkında suç duyurusu yaptı.

Tanığa, kendisine ait olduğunu belirttiği ve TCG Yavuz gemisinde görev yapmış personelin isim ve telefon bilgilerini ne amaçla bulunduğunu soran Güleşen, tanıktan “emekli astsubay olduğunu ve TCG Yavuz gemisinde çalıştığı ve söz konusu personelinde kendisinin çalıştığı 90′lı yıllarda gemide çalışan personel olduğu” yanıtını aldı.

Bu yanıt karşısında mahkeme heyetine kendisinin de eski bir deniz subayı olduğunu ve TCG Yavuz gemisinde görev yaptığını belirten Güleşen, mahkeme heyetine cep telefonunu göstererek, “Hemen hemen aynı kişilerin telefon ve e-mail bilgileri benim cep telefonumda da kayıtlı mahkemeniz aracılığıyla bu listeyi hizmete özel belge sayan Genelkurmay Başkanlığı’na kendi hakkımda suç duyurusunda bulunuyorum” dedi.

-“Gizli tanıklık yapmam istendi kabul etmedim”-

Duruşmada birinci iddianamede sanık olarak yer alan ancak ikinci iddianamede hakkında takipsizlik kararı verilen Naci Yıldız, tanık olarak dinlendi.

İfadesinde eski polis olduğunu ve davanın bir numaralı sanığı konumundaki Bilgin Özkaynak’ın Marmaris’te işlettiği marinada bir dönem güvenlik müdürü olarak çalıştığını ifade eden Yıldız, İstanbul’da gözaltına alındığında kendisine, “fuhşa ilişkin yürütülen bir soruşturmadan yakalandığının” söylendiğini ve bunu bekar olması zaman zaman bu tür ilişkiler içine girmesi nedeniyle garipsemediğini söyledi.

İstanbul’dan İzmir’e nakledildiklerini ve işin içine bu kez “casusluğun” girdiğini dile getiren Yıldız, yıllardır tanıdığı Bilgin Özkaynak’ın ne fuhuş gibi işlerle ne de “casusluk” ile ilişiği olabileceğini söyledi.

Yıldız, Özkaynak’ın bilgisayar dahi kullanmasını bilmediğini, tüm bilgisayarla işlerini marinadaki bilgi işlem sorumlusu çalışana yaptırdığına da işaret ederek, Özkaynak’ın evinde ele geçirildiği iddia edilen “pandora” veri tabanını oluşturmasının mümkün olmadığını iddia etti.

Gözaltında bulunduğu dönemde, polislerin kendisine gizli tanıklık yaparak normal yaşantısına geri dönebilmeyi teklif ettiğini ancak bunu kabul etmediğini ne biliyorsa gerçeği söylemeye hazır olduğunu beyan ettiğini, bunun üzerine kendisini tutuklama istemiyle mahkeme karşısında bulduğunu iddia etti.

HOCAEFENDİ YÜZÜĞÜ

Yıldız, ifadesinde, “Bana bu teklifi yapanlarda, hocaefendi yüzüğü vardı, eski polis olduğum için hemen tanıdım ve durumu anladım” sözlerine de yer verdi.

Mahkeme heyeti, bunun üzerine bahsettiğinin nasıl bir yüzük olduğunu sordu. Tanık Yıldız, bu yüzüklerin gümüş ve üzerinde çeşitli şekiller bulunan taş bulunduğunu söyledi.

Duruşmaya daha sonra öğle arası verildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

TMK 10′uncu maddesiyle görevli savcı Zafer Kılınç’ın “Askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma” suçlamasıyla 49′u muvazzaf asker, 79′u tutuklu 357 sanık hakkında hazırladığı iddianamede sanıklar hakkında 2 yıl ile müebbet hapis arasında değişen cezalar istenmişti.

İddianamede adı geçen 831 mağdurdan arasında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından “fişlendiği” iddia edilmişti. Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verileri kaydetmek, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek” suçlarından müebbet ve 9′ar yıl, sanıklar arasındaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek” suçlamasıyla 2 ila 6 yıl hapis cezası talep edilmişti.

TMK 10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 Nisan 2013 tarihinde görülmeye başlanan davada bugüne kadar 44′ü Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından olmak üzere tutuklu 69 kişi tahliye edilmişti.

TMK 10. maddesiyle görevli 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin ardından İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi kararlaştırılmış, bu mahkemece görülen son duruşmada 5′i asker 10 tutuklunun da tahliye edilmesiyle 357 sanıklı davada tutuklu sanık kalmamıştı. (AA)

2000 KİŞİ ERDOĞAN'A MEKTUP YAZARAK KUMPAS'I ŞİKAYET ETTİ

Öte yandan davayla ilgili önceki günlerde ilginç bir gelişme yaşanmıştı. İstanbul ve İzmir'deki Askeri Casusluk ve Fuhuş Davası sanığı 400 TSK mensubu ile farklı kurumlardan dava ile mağdur edilen 1500'e yakın bürokrat Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ortak bir mektup göndermişti. Mektupta; 'Paralel yapı tarafından kurulan Ergenekon, Balyoz, Selam-Tevhid ve diğer kumpas dosyaları ile mukayese edilmeyecek ölçüde tarihin en organize kumpasının Askeri Casusluk kumpasları olduğu belirtiliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, 'Bu karanlık yapıyla samimi mücadelenizi içtenlikle destekliyoruz' diyen sanık ve mağdurlar, Devlet Denetleme Kurulu ile yeni HSYK'yı göreve çağırmıştı.

(22 Ekim 2014, 19:56)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

FUHUŞ VE CASUSLUK SORUŞTURMASIYLA İLGİLİ MANŞETLERİMİZ
ERGENEKON, BALYOZ VE BENZER DAVALARDA DELİL TARTIŞMALARI
TÜBİTAK: Deliller sahte değil
Casusluk davası durmayacak
Casusluk iddianamesi kabul edildi
İşte casusluk çetesinin şeması
Casuslar TSK´da cirit atıyor
Casusluk davasında sanıklara şok
Avcı, Paralel Tehlikeyi anlattı
AYM: Balyoz'da hak ihlali var
Paralel´e de Ergenekon´a da hayır
PARALEL YAPI'YLA İLGİLİ TÜM MANŞETLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6372    yazdır/print


 

Casusluk'taki kumpasa ilk dava

2012'de sonuçlanan İstanbul'daki askeri casusluk davasında 15 yıl hapis cezası alan 1 nolu sanık emekli Albay İbrahim Sezer'in telefon dinleme tutanaklarına hayali bir ifade ekledikleri iddia edilen 2 polis memuru, 'sahte belge üretmek' suçundan 8 yıla kadar hapis istemiyle ağır cezada yargılanacak. Sezer'in 'Bir senin yanına uğrarım Eşme'ye' ifadesi, tutanağa 'Uğrarım Vika'ya' diye yazıldı. Böylece Sezer, fuhuş çetesine mensup 'Vika' isimli kadınla ilişkiliymiş gibi gösterildi. Ancak 'Vika' adlı biri olmadığı ortaya çıktı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü de delil olarak sunulan tapedeki ismin sehven yazıldığını açıkladı. Ancak davayı yakından ilgilendiren böyle kritik bir hatanın sehven gerekçesiyle mazur görülmesi mümkün görülmüyor.

05.07.2014 12:21 İstanbul'daki askeri casusluk davasında 15 yıl 7 ay hapis cezası alan emekli Albay İbrahim Sezer'in telefon dinleme tutanaklarına hayali bir ifade ekledikleri iddia edilen 2 polis memuru, "sahte belge üretmek" suçundan 8 yıla kadar hapis istemiyle ağır cezada yargılanacak.

Sabah'tan Fatih Ulaş'ın haberine göre; Sezer'in "Bir senin yanına uğrarım Eşme'ye" ifadesi, tutanağa "Uğrarım Vika'ya" diye yazıldı. Böylece Sezer, fuhuş çetesine mensup "Vika" isimli kadınla ilişkiliymiş gibi gösterildi. Ancak "Vika" adlı biri olmadığı ortaya çıktı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü de delil olarak sunulan tapedeki ismin sehven yazıldığını açıkladı.

Savcılık ise tutanakta imzaları bulunan polis memurları Haşim Gülal ve Sezai Akgün hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle sulh ceza mahkemesine başvurdu. Ancak mahkeme dosyayı İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Polisler 10 Temmuz'da ilk kez hakim karşısına çıkacak.

İLK DURUŞMA GÖRÜLDÜ

13.07.2014 11:50 İstanbul'daki Askeri Casusluk soruşturmasında şüpheli olarak takibe alınan emekli Albay İbrahim Sezer'in telefon dinleme tutanaklarında olmayan bir konuşmayı yazdıkları belirtilen 2 polisin yargılamasına başlandı. Sezer'in telefondaki "Ben ondan sonra bir senin yanına uğrarım Eşme'ye" şeklindeki ifadeleri, tutanağa "Uğrarım Vika'ya" diye yazıldı. Delil olarak sunulan bu tutanakla Sezer, fuhuş çetesine mensup Vika isimli kadınla ilişkiliymiş gibi gösterildi. Sezer'e 15 yıl 7 ay hapis cezası verildi. Ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Vika isminin tapeye sehven yazıldığını açıkladı. Bunun üzerine tutanakta imzaları olan polisler Haşim Gülal ve Sezai Akgün hakkında "sahte belge üretmekten" 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmada sanık Akgün'ün görev yaptığı Ağrı'da talimatla savunmasının alınmasına, mazeret bildirmeyen Haşim Gülal'ın ise zorla getirilmesine hükmedildi. (Sabah)

(05 Temmuz 2014, 12:21), son güncel.: (13 Temmuz 2014, 11:50)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-Taltif yolsuzluğu operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6080    yazdır/print


 

Casusluk sanıklarına tahliye

İzmir'de görülen 'askeri casusluk ve fuhuş' davasında mahkeme tutuklu sanıkların tahliyesine karar verdi. Mahkeme, ayrıca dijital materyaller üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılması amacıyla Dokuz Eylül ve Ege üniversitelerinden bilgisayar konusunda uzman öğretim üyelerinin listesinin istenmesine ve yeni bilirkişi raporu alınmasına hükmetti.

04.07.2014 19:43 İzmir'de görülen 'askeri casusluk ve fuhuş' davasının günlerdir duran duruşması bugün sona erdi. 5'i muvazzaf asker, 10'u tutuklu 357 sanığın yargılandığı "Gizli bilgi ve belge bulundurma" davasında mahkeme heyeti, adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla tutuklu sanıkların tahliyesine karar verdi.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden duruşmaya tutuklu sanıklar Bilgin Özkaynak, Coşkun Başbuğ, Narin Korkmaz, Safiye Köten, Hakan Oğuzhan ile tutuklu muvazzaf askerler Bülent Acar, Bülent Akbaş, Engin Çırakoğlu, Engin Karatekin ve Onur Süer ile avukatlar katıldı.

Sanık yakınlarının yoğun ilgi gösterdiği duruşmada Mahkeme Başkanı Orhan Kızıltaş 101 maddelik ara karar metnini yaklaşık 1 saat 30 dakika okudu. Mahkeme Başkanı Kızıltaş'ın bir ara boynunun tutulduğu ve okumaya kısa ara verdiği gözlendi.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin kişi özgürlüğüne dair maddelerini hatırlatan Kızıltaş, "tutukluluk sürelerinin 2 yılı aşması, delillerin büyük oranda toplanması, mevcut delil durumu, sanıkların sabit ikametgah sahibi olmaları, adli kontrol tedbiriyle kaçma şüphesinin önüne geçilebileceği" gerekçeleriyle tüm sanıkların tahliyesine karar verildiğini açıkladı.

Kızıltaş, tahliyesine karar verilen sanıklara tüm duruşmaları takip etme zorunluluğu getirildiğini, yurtdışına çıkış yasağı konulduğunu ve haklarında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verildiğini belirtti.

Salonda bulunan sanık yakınları ve izleyiciler, yanlarında bulunanlara sarılarak ve gözyaşı dökerek karar karşısındaki duygularını dışarı vurdu.

AKADEMİSYENLERDEN BİLİRKİŞİ HEYETİ OLUŞTURULACAK

Mahkeme heyeti, dijital materyaller üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılması amacıyla Dokuz Eylül ve Ege üniversitelerinden bilgisayar konusunda uzman öğretim üyelerinin listesinin istenmesine ve yeni bilirkişi raporu alınmasına hükmetti.

Heyet, davayla ilgili daha önce rapor hazırlayan Genelkurmay Başkanlığı ve TÜBİTAK'taki bilirkişi heyetinin dinlenmesini taleplerini kabul etmedi.

Sanık Bilgin Özkaynak'ın Sapanca'daki evinde ve diğer bazı sanıkların evlerinde yapılan aramaları gerçekleştiren polislerin dinlenilmesine karar veren heyet, avukatların dijital materyallerin kendilerine verilmesi ve görevsizlik taleplerinin reddine karar verildiğini açıkladı.

Sanık Onur Süer'in Başbakan, Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı ve "kumpas mağduru" olarak tanımladığı Hanefi Avcı'nın dinlenilmesi talebini reddeden heyet, sanık Safiye Köten'in Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele'nin eşi İnci Kösele'nin dinlenilmesi talebini ise kabul etti.

Heyet, AK Parti Ankara milletvekili Yalçın Akdoğan, CHP Muğla milletvekili Nurettin Demir'in dinlenilmesi talebini de reddederken, sanık Narin Korkmaz'ın Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve diğer hastanelerde psikolojik tedavi görüp görmediğinin sorulmasına karar verdi.

Duruşmalara gelmeyen ve savunma yapmamış olan bazı sanıkların sonraki celse zorla getirilmelerini kararlaştıran heyet, 92 sanığın yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararının "yaptıkları göreve engel oluşturması ve mağduriyete sebep olması dikkate alınarak" kaldırılmasını, 21 sanığın adli kontrol hükümlerine devamını kararlaştırdı.

Duruşma sonrası sanık avukatlarından Murat Ergün, mahkemenin verdiği tahliye kararıyla tarih yazdığını, ayrıca davanın gidişatını etkileyebilecek bir karar vererek akademisyenlerden oluşan yeni bir bilirkişi oluşturulmasına hükmettiğini söyledi.

Avukat Muzaffer Sevgi Sakarya ise sanıkların evlerindeki aramalara katılan polislerin verecekleri ifadeleri merakla beklediklerini belirterek, "Tahliye kararı çok sevindirici, ama biz beraat bekliyoruz" dedi.

İLK KEZ TÜBİTAK DIŞINDAN BİLİRKİŞİ HEYETİ OLUŞTURULACAK

Tutuklu sanıklardan Bilgin Özkaynak’ın avukatı Murat Ergün de duruşma sonrası adliye önünde bir açıklama yaptı. Ergün açıklamasında, “Bu tahliye kararı, bir süredir esen özgürlük rüzgarının parçası oldu. Mahkeme heyeti tarihi bir karara imza attı. Ara karardaki maddelerden birinde, ilk kez TÜBİTAK’ın bilimsel veri inceleme geleneğini bozup üniversitelerden bilim adamlarından oluşturulacak bir heyetin verileri incelemesi görüşünü belirtti. Bu bakımdan da tarihi bir karardır” dedi.

DAVA

TMK 10'uncu maddesiyle görevli savcı Zafer Kılınç'ın "Askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma" suçlamasıyla 49'u muvazzaf asker, 79'u tutuklu 357 sanık hakkında hazırladığı iddianamede sanıklar hakkında 2 yıl ile müebbet hapis arasında değişen cezalar istenmişti.

İddianamede adı geçen 831 mağdurdan arasında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından "fişlendiği" iddia edilmişti. Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verileri kaydetmek, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek" suçlarından müebbet ve 9'ar yıl, sanıklar arasındaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek" suçlamasıyla 2 ila 6 yıl hapis cezası talep edilmişti.

TMK 10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 16 Nisan 2013 tarihinde görülmeye başlanan davada bugüne kadar 44'ü Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından olmak üzere tutuklu 69 kişi tahliye edilmişti.

TMK 10. maddesiyle görevli 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin ardından İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesi kararlaştırılmıştı.

(04 Temmuz 2014, 19:43)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

FUHUŞ VE CASUSLUK SORUŞTURMASIYLA İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

ERGENEKON, BALYOZ VE BENZER DAVALARDA DELİL TARTIŞMALARI

TÜBİTAK: Deliller sahte değil

Casusluk davası durmayacak

Casusluk iddianamesi kabul edildi

İşte casusluk çetesinin şeması

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Casusluk davasında sanıklara şok

Avcı, Paralel Tehlikeyi anlattı

AYM: Balyoz'da hak ihlali var

Paralel´e de Ergenekon´a da hayır

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6076    yazdır/print


 

Casusluk'ta yeni bilirkişi talepleri

İzmir'de görülen 'askeri casusluk ve fuhuş' davasında savcı, biri 3 kişilik TÜBİTAK bilirkişisi, diğeri ise askeri-sivil uzmanlardan oluşan 5 kişilik bir başka bilirkişi olmak üzere iki yerden dijital delillerle ilgili yeni bilirkişi raporları alınmasını talep etti. Savcı, 357 sanıktan halen tutuklu olan 10'unun tahliyesini de talep etti. Mahkeme, ilerleyen süreçte sanık savunmalarını aldıktan sonra talepleri değerlendirecek.. Öte yandan davalarda sürekli yeni bilirkişi raporları alınması tepkilere neden oluyor. Savcı ve mahkemenin 'kumpas' ve 'aym' baskısı altında tarafsız ve adil karar verme olasılığının zayıfladığı da ileri sürülüyor.

03.07.2014 14:11 İzmir'de görülen 'askeri casusluk ve fuhuş' davasına devam edildi. 5'i muvazzaf asker, 10'u tutuklu 357 sanığın yargılandığı 'Gizli bilgi ve belge bulundurma' davasına İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar Bilgin Özkaynak, Coşkun Başbuğ, Narin Korkmaz, Safiye Köten, Hakan Oğuzhan ile tutuklu muvazzaf askerler Bülent Acar, Bülent Akbaş, Engin Çırakoğlu, Engin Karatekin ve Onur Süer ile avukatlar katıldı.

Mahkeme Başkanı Orhan Kızıltaş, 16 Haziran'da başlayan ve 1216 sayfalık ek iddianamenin okunmasının ardından savunmaları aldığı duruşmada, TÜBİTAK'tan gelen 69 sayfadan ve 17 ek klasörden oluşan raporu da taraflara verdi. Sanıkların avukatları yanlı olduğunu öne sürdükleri TÜBİTAK raporunu kabul etmeyip, yeni rapor alınmasını ve tüm tutuklu sanıkların tahliye edilmesini talep etti. Avukatlar hem ana iddianamedeki hem de ek iddianamedeki suçlamaları kabul etmedi.

İKİ AYRI BİLİRKİŞİDEN YENİ RAPOR ALINMASI İSTENDİ

Ardında söz alan duruşma savcısı Ali Ertan, üç haftadır süren davadaki talepleri değerlendiren dört sayfalık mütalaasını bugün duruşmada okudu.

Savcı Ertan, iki iddianamede yer alan verilerin, bilirkişi ve TÜBİTAK raporlarının, Genelkurmay Başkanlığının yazılarının, emekli deniz, hava, kara kurmay subaylar, emekli üst düzey bürokrat ve bilgisayar programları konusunda uzman kişilerden oluşan 5 kişilik bilirkişi heyetine verilerek, yeni rapor alınmasını talep ederken, verilerin TCK 327. ve 334. maddelerinde tanımlanan bilgilerden olup olmadığının, bu türden bilgiler ise TCK 327/2 ve 334/2'de belirtilen nitelikte bilgilerden olup olmadığının araştırılmasını istedi.

Savcı ayrıca, geçtiğimiz hafta mahkemeye ulaşan TÜBİTAK raporuna yapılan itirazları da değerlendirerek, sanıklardan ele geçirildiği iddia edilen verilerin bilgisayar programları konusunda uzman 3 kişiden oluşturulacak bir bilirkişi heyetine verilerek yeni rapor alınmasını talep etti.

TÜM SANIKLARIN TAHLİYESİ İSTENDİ

Davanın 10 tutuklu sanığın tümünün tahliyesini talep eden savcı Ertan, sanıklar Bilgin Özkaynak, Safiye Köten, Narin Korkmaz ve Hakan Oğuzhan hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulmasını istedi.

Mahkeme heyeti, mütalaaya karşı sanık avukatlarının savunmalarını aldıktan sonra talepleri değerlendirecek.

DAVANIN GEÇMİŞİ

TMK 10. maddesiyle görevli savcı Zafer Kılınç'ın "Askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma" suçlamasıyla 49'u muvazzaf asker, 79'u tutuklu 357 sanık hakkında hazırladığı iddianamede sanıklar hakkında 2 yıl ile müebbet hapis arasında değişen cezalar isteniyor. İddianamede adı geçen 831 mağdurdan arasında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından "fişlendiği" iddia ediliyor. Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek" suçlarından müebbet ve 9'ar yıl, sanıklar arasındaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek" suçlamasıyla 2 ila 6 yıl hapis cezası talep ediliyor.

TMK 10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2013 yılı Nisan ayında görülmeye başlanan davada bugüne kadar 69 kişi tahliye edilirken 10 tutuklu sanık kalmıştı. TMK 10. Maddesi ile görevli 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin özel yetkili mahkemelere dair yasa değişikliği sonrası kapatılmasının ardından, dava İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlamıştı.

SON RAPORDA TÜBİTAK 'DELİLLER SAHTE DEĞİL' DEMİŞTİ

Davadaki son gelişme 24 Haziran 2014 tarihinde yaşanmıştı. Duruşmada TÜBİTAK'tan istenen bilirkişi raporu okunmuştu. TÜBİTAK, delillerde sahtecilik bulgusuna rastlanmadığını belirtiyordu. Rapora karşı açıklama yapan sanık ve avukatları ise raporu kabul etmeyeceklerini belirtmişlerdi.

Bu gelişmeyle ilgili yapılan değerlendirmelerde ise, paralel yapılanmanın etkin hale geldiği iddiası sonrası TÜBİTAK'ta geniş çaplı görevden almalar yaşandığı, ancak kurumdan yine de böyle bir rapor çıkmasının, delillerde sahtecilik ve kumpas olduğu iddialarını zayıflattığı vurgulanıyordu. Sanıkların istedikleri yönde bir rapor çıkıncaya kadar yeni bilirkişi talebinde bulunmaya devam edecekleri, mahkemenin bunu kabul etmemesi ve davayı sonuçlandırması halinde ise tıpkı Balyoz davasında olduğu gibi AYM'ye başvurarak hak ihlali gerekçesiyle davanın yeniden görülmesini hedefledikleri ileri sürülüyordu.

İzmir casusluk davasında yargılanan sanıklar ve yakınları, tıpkı Balyoz ve Ergenekon davasında olduğu gibi son aylarda yoğun tartışma konusu olan 'paralel yapılanma ve kumpas' gerekçesini öne sürüyor ve kendilerinin masum olduğunu, paralel yapının kendilerine tezgah kurduğunu savunuyor.

Oysa İzmir casusluk davasında 357 gibi çok sayıda sanık var. Çok sayfadan oluşan bir iddianame var. Eldeki deliller de doğal olarak çok fazla miktarda. Dolayısıyla bu kadar çok kişiyi ilgilendiren geniş kapsamlı bir davada kumpas olması ihtimali gerçekçi ve kabul edilebilir görünmüyor.

Sanıklara -en azından bazılarına- atfedilen ahlaksızlıklar ile onlardan elde edilen çok gizli belgeler casusluk davasında açıkça ortaya konuldu. Komutanların kızlarının uygunsuz resimleri sanıkların bilgisayarlarından çıktı. Telefon dökümleri ve benzeri deliller birbiriyle örtüşüyor. Buna benzer o kadar çok örnek sayılabilir ki bu davada, bunların tümünü 'kumpas kurulmuş' deyip geçiştirmek inandırıcı olamaz. "Hırsızın hiç mi suçu yok?" deyişini hatırlatıyor bu durum.

O kadar çok sayıda somut bulgu var ki bu davada saymak zor. Dava iddianamesinde bunları görmek mümkün. Görüldüğü gibi işin suyu çıkmış bulunuyor. Bilgisayar programcıları 'for-next' ve benzeri döngüleri iyi bilir. İstenen sonuç sağlanıncaya kadar bilgisayarın işlem yapmaya devam etmesi talimatı anlamına gelir. Burada da benzer bir durumla karşı karşıyayız. İstenen bilirkişi raporu verilinceye kadar itirazların sürdürüleceği, savcının ya da mahkemenin dikkate almaması durumunda ise paralelcilikle suçlanabileceği ve davanın da AYM'ye götürüleceği anlaşılıyor. Her taşın altında kumpas arandığı bu ortamda savcı ve mahkemelerin işi de oldukça zor görünüyor. Bize göre mahkeme davayı doğrudan anayasa mahkemesine göndersin bakması için. Böylece boşu boşuna zaman da kaybedilmemiş olabilir. Şaka bir tarafa, bu sözlerle sanıkların mutlaka suçlu olduklarını belirtmek de istemiyoruz. Ama 'yargılanan aslında TSK' ve 'kumpas' iddiaları ile 'AYM' gibi unsurların baskısı altında mahkemelerin tarafsız ve adil bir karar vereceği ihtimalinin zayıfladığını, böyle bir şüphenin ortaya çıktığını belirtmek istiyoruz. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

Bu haberle doğrudan bağlantılı haberlerin linkleri:
TÜBİTAK: Deliller sahte değil
Balyoz savcısından haklı tepki
Kumpas'la doğan kahramanlar
'Kumpasa bak' cambazlığı zirvede

(03 Temmuz 2014, 14:11)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-Taltif yolsuzluğu operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6074    yazdır/print


 

TÜBİTAK: Deliller sahte değil

İzmir 'askeri casusluk ve fuhuş' davasında flaş gelişme.. 5'i muvazzaf, 10'u tutuklu 357 sanıklı davada TÜBİTAK'tan istenen bilirkişi raporu geldi. TÜBİTAK, delillerde sahtecilik bulgusuna rastlanmadığını belirtti. Sanıklar raporu kabul etmeyeceklerini açıkladılar. Paralel yapılanmanın etkin hale geldiği iddiası sonrası TÜBİTAK'ta geniş çaplı görevden almalar yaşanmıştı. Ancak kurumdan yine de böyle bir rapor çıkması, delillerde sahtecilik ve kumpas olduğu iddialarını zayıflatmış oluyor. Sanıkların istedikleri yönde bir rapor çıkıncaya kadar yeni bilirkişi talebinde bulunmaya devam edecekleri, mahkemenin bunu kabul etmemesi ve davayı sonuçlandırması halinde ise tıpkı Balyoz davasında olduğu gibi AYM'ye başvurarak hak ihlali gerekçesiyle davanın yeniden görülmesini hedefledikleri ileri sürülüyor.. Diğer taraftan, son günlerde paralel yapılanma bahane edilerek her taşın altında kumpas aranır hale geldi. Elde somut delil olmadan kestirmeden paralel yapı suçlanıyor. Balyoz ve Ergenekon çevreleri, kendilerinin masum melekler olduğunu, herşeyin paralel yapılanmanın tezgahı olduğunu savunuyor. Bu durum ise bir atasözünü akıllara getiriyor.

24.06.2014 12:31 İzmir 'askeri casusluk ve fuhuş' davasında flaş gelişme.. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, 5'i muvazzaf, 10'u tutuklu 357 sanıklı, 'fuhuş, casusluk tehdit ve şantajla askerî bilgi ve belge ele geçirme' davasıyla ilgili TÜBİTAK'tan istenen bilirkişi raporu geldi. Mahkemeye ulaşan ve sanıklardan ele geçirilen 19 adet harddisk ve flaş bellekler üzerinde yapılan inceleme sonucu hazırlanan Dijital Adli Analiz Raporu'nda, sanıklarda ele geçirilen dijital materyaller üzerinde sahtecilik yapılıp yapılmadığı iddiasına cevap verildi.

"SAHTECİLİK YAPILDIĞINA DAİR BİR BULGUDAN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Raporda, "Yapılan analizler bütüncül olarak değerlendirildiğinde, delillerde sahtecilik olarak değerlendirilebilecek herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Sahtecilik yapıldığına dair bir bulgu olmadığından, bunun tarihinden bahsetmek mümkün değildir." denildi.

Uzmanlar Burak Akoğuz, Yalçın Çakmak ve Süheyl Mustafa Keskin tarafından hazırlanan raporun sonuç bölümünde ise, "Yukarıda kapsamı belirtilen adli analiz incelemeleri bütüncül olarak değerlendirildiğinde, normal kullanıcı davranışlarıyla açıklanamayacak bir uyumsuzluğa rastlanmamıştır." değerlendirmesi yapıldı.

69 SAYFA VE 17 EK KLASÖRDEN OLUŞAN RAPOR

İzmir'de görülen ve kamuoyunda "askerî casusluk" olarak bilinen davayla ilgili TÜBİTAK tarafından hazırlanan ve mahkemeye ulaşan Dijital Adli Analiz Raporu, sanık avukatlarına verildi. 9 Haziran 2014 tarihli, 69 sayfa ve 17 ek klasörden oluşan raporda uzmanlar tarafından mahkeme, sanık ve avukatları tarafından yöneltilen sorulara cevaplar verildi. Sanıklar Bilgin Özkaynak, Narin Kormaz, Saygın Özdemir, Onur Süer, Hakan Oğuzhan, Safiye Köten, Sunay Akkaya, Filiz Albayrak, Songül Akdin ve Meryem Bağcı'dan ele geçirildiği iddia edilen 19 adet harddisk ve flaş bellek gibi dijital materyallerin incelenmesi sonucu hazırlanan raporda, İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yöneltilen, “Suça konu dijital veri ve materyallere teknik anlamda usulüne uygun el konularak imajlarının alınıp alınmadığı”, “İmajların teknik anlamda asılları ile örtüşüp örtüşmediği”, “El koymadan sonra herhangi bir tahrifat ve manipülasyona maruz kalıp kalmadıkları, imaj alındıktan sonra herhangi bir ekleme çıkarma yapılmış olup olmadığı” şeklindeki sorulara cevap verildi. TÜBİTAK uzmanları, “İmajların, adli bilişim standartlarınca kabul edilen yazılımlar vasıtasıyla alındığı görülmüştür. 19 delilin bir tanesi hariç diğerlerinde, özetleme fonksiyonu değerlerinin tutanaktaki değerlerle aynı olduğu tespit edilmiştir. İmaj alma tutanaklarındaki özetleme fonksiyonu değerleri ile tarafımızdan hesaplanan özetleme fonksiyonu değerlerinin aynı olduğu tespit edilmiştir. İmaj alma tutanakları dijital delillere el konulduğunda oluşturulduğundan, bu delillerin şu an aynı özetleme fonksiyonu değerlerine sahip olmaları, bu delillere el konulduktan sonra herhangi bir müdahale edilmediğini göstermektedir.” cevabını verdi.

BİLİRKİŞİ SANIK VE SANIK AVUKATLARININ SORULARINA DA RAPORDA CEVAP VERİLDİ

Ayrıca bilirkişi sanık ve sanık avukatlarının sorularına da raporda cevap verildi. “Dijital materyallerin tamamen sahte olarak üretilip üretilmediği”, “Üst veri yollarında oynama olup olmadığı”, “Bilgilerde değişiklik yapılıp yapılmadığı”, “Varsa bu değişikliğin hangi tarihte yapılmış olabileceği” sorularına, "Delillerde sahtecilik olarak değerlendirilebilecek herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Sahtecilik yapıldığına dair bir bulgu olmadığından, bunun tarihinden bahsetmek mümkün değildir. Dosya sistemi üst verilerinde dosyanın zaman bilgileri içerenleri ile dosya iç üst verilerinde bulunabilen zaman bilgileri farklı olabilmektedir. Birçok dosyanın, birden fazla delilde ve Pandora veri tabanında aynı hash değerlerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda, aynı hash değerine sahip dosyaların bir veri depolama biriminden diğerine aktarılmış olabileceği değerlendirilmektedir.” şeklinde cevaplar verildi.

Sanık avukatları, TÜBİTAK raporunu kabul etmediklerini söyledi.

PARALEL'İN KUMPASINDAN AYM'NİNKİNE: NASIL OLSA AYM VAR!

Hatırlanacağı gibi, paralel yapılanmanın etkin hale geldiği iddiaları ve buna dair somut delillere ulaşılması sonrası TÜBİTAK'ta geniş çaplı görevden almalar yaşanmıştı. Ancak buna rağmen kurumdan yine de böyle bir rapor çıkması, delillerde sahtecilik ve kumpas olduğu iddialarını zayıflatmış oluyor.

Ancak sanıkların istedikleri yönde bir rapor çıkıncaya kadar yeni bilirkişi talebinde bulunmaya devam edecekleri, mahkemenin bunu kabul etmemesi ve davayı sonuçlandırması halinde ise tıpkı Balyoz davasında olduğu gibi AYM'ye başvurarak hak ihlali gerekçesiyle davanın yeniden görülmesini hedefledikleri ileri sürülüyor.

Görüldüğü gibi işin suyu çıkmış bulunuyor. Bilgisayar programcıları 'for-next' ve benzeri döngüleri iyi bilir. İstenen sonuç sağlanıncaya kadar bilgisayarın işlem yapmaya devam etmesi talimatı anlamına gelir. Burada da benzer bir durumla karşı karşıyayız. İstenen bilirkişi raporu verilinceye kadar itirazların sürdürüleceği, mahkemenin dikkate almaması durumunda ise paralelcilikle suçlanabileceği ve davanın da AYM'ye götürüleceği anlaşılıyor.

Sanıklara -en azından bazılarına- atfedilen ahlaksızlıklar casusluk davasında açıkça ortaya konulmuş. Komutanların kızlarının uygunsuz resimleri sanıkların bilgisayarlarından çıkmış. Buna benzer o kadar çok örnek sayılabilir ki bu davada, bunların tümünü kumpas kurulmuş deyip geçiştirmek inandırıcı olamaz. "Hırsızın hiç mi suçu yok?" deyişini hatırlatıyor bu durum.

O kadar çok sayıda somut bulgu var ki bu davada saymak zor. Dava iddianamesinde bunları görmek mümkün. Ancak.. Kamu adına açılmış dava iddianamelerini yayınlarken sansürlememize rağmen bu davanınkini kısa sürede yayından kaldırmak zorunda kaldık. Çünkü müşteki ve mağdurlardan gelen uyarılar üzerine gözden kaçan o kadar çok bölüm olduğunu farkettik ki, sansürlemekle başa çıkılmayacağını, en uygun çözümün iddianameyi tamamen yayından kaldırmak olduğuna karar verdik. İddianamenin yayınlanmaya devam edilmesini ısrarla isteyenlerden de anlayış rica ettik.

Son günlerde paralel yapılanma bahane edilerek Balyoz ve Ergenekon çevreleri tarafından kendilerinin masum olduğu, herşeyin paralel yapılanmanın tezgahı olduğu savunuluyor. Evet, o yapının kumpaslardan iyi anladığı ve bu işle haşır neşir olduğu, Başbakan ve AK Parti hükümetine yönelik 7 Şubat ve 17 Aralık sivil darbe süreçlerindeki somut delillerle ortaya çıkmış bulunuyor. Ancak bu durum Ergenekon ve benzeri yapılanmalar ile darbe gerçeğini de değiştiremez.

Dikkat edilirse her taşın altında kumpas aranır hale gelindi. Elde somut delil olmadan kestirmeden paralel yapı suçlanıyor. Oysa ne ifrat ne tefrit durumu olmamalı. Birisini suçlarken elde somut delil, bulgu olmalı. 'Kumpas'la doğan kahramanlar' başlıklı dünkü yazımızda (1) bu durumu geniş olarak ele almaya çalışmıştık. Daha önce yerden yere vurulan sanık ve çevrelerine şimdi tam tersi bir muamele yapılmaya başlanmış bulunuyor. Kahraman olarak görülen bu kişilerin her dedikleri doğru kabul ediliyor. Tam bir ifrat ve tefrit durumu söz konusu yani.

Bir çok haber ve yazılarımızda Ergenekon ve Balyoz sanıklarını çeşitli açılardan savunan satırlar kaleme aldık. Açıklamalarını gündeme getirdik. Gönderilen tekzipler olursa hemen yayınlıyoruz. (2) Hiç kimseye haksızlık yapılmaması gerektiğini savunduk. Hem paralel yapılanmaya hem de Ergenekon ve diğer darbeci yapılanmalara karşı olduğumuzu belirttik. (3)

Paralel yapıya dair ortaya çıkan şüphelerin son derece somut bulgulara ve delillere dayandığını görüyoruz. Peşpeşe açılmaya başlanan davalar da bunun kanıtı.

Paralel yapının kumpas kurduğu şüphesi ortaya çıkan ya da başka olası şekillerde hiç bir davada hiç bir sanığın haksızlığa uğramasına kesinlikle karşıyız.

Ancak paralel yapı şüphesi ortaya çıktı diye de her suçun yok sayılmaya çalışılmasına, tüm suçların paralelcilerin işi olduğuna inanılmasına, darbecilerin aklanmasına, bu tehlikenin zaten olmadığına ya da vardıysa  bile artık geçtiğine inanılmasına, kısacası kamuoyunun keriz yerine konulmasına da karşıyız.

Balyoz, Ergenekon, Odatv ve benzeri davalarda delillerin sahte olduğu tartışmaları yeni değil. Defalarca yapıldı bu tartışmalar. Buna dair ayrıntılı bir sayfa dahi açtık. (4) Bir kez daha yapılsın önemli değil. Ama dürüst olunsun, laf kalabalığı yaparak doğrular örtülmeye çalışılmasın.

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(1) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6049
(2) Kontrgerilla.com/mansetara_act.asp?aranacak=par-tekzip
(2) Kontrgerilla.com/mansetara_act.asp?aranacak=tekzipduzeltme
(3) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5887
(4) Kontrgerilla.com/yazilar/delil_tartismalari.asp

(24 Haziran 2014, 12:31)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-Taltif yolsuzluğu operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ


Casusluk davası durmayacak

Casusluk iddianamesi kabul edildi

İşte casusluk çetesinin şeması

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Casusluk davasında sanıklara şok

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

Avcı, Paralel Tehlikeyi anlattı

AYM: Balyoz'da hak ihlali var

Paralel´e de Ergenekon´a da hayır

Ergenekon, Balyoz ve benzer davalarda delil tartışmaları

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6053    yazdır/print


 

Casusluk davası durmayacak

17 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrası dile getirilen 'orduya kumpas kuruldu' iddiaları üzerine İzmir casusluk davasında yargılamanın durdurulması talep edildi. Ancak mahkeme talebi reddetti. Öte yandan eski emniyet müdürü Hanefi Avcı, bugün bir gazetede yer alan açıklamalarında İzmir casusluk davasının da paralel devletin komplosu olduğunu ileri sürdü.

13.01.2014 15:07 İzmir'de 38'i muvazzaf ve 59'u tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge temin etme davasına, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10'uncu maddesiyle görevli İzmir 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Bugünkü duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıkların bazıları ile avukatları katıldı.

CHP'Lİ VEKİLLER İZLEDİ

Daha önceki duruşmalarda izinsiz konuşmak istediği, mahkeme düzenini bozduğu gerekçesiyle karar duruşmasına kadar cezaevinden getirilmemesine karar verilen, suç örgütü lideri olmakla suçlanan tutuklu sanıklardan işadamı Bilgin Özkaynak da avukatının yeniden katılma istemiyle verdiği dilekçe sonrası duruşmada hazır bulunduruldu. Davayı, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Erdal Aksünger, Musa Çam, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir de izledi.

YARGILAMANIN DURDURULMASI İSTENDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın 17 Aralık'taki rüşvet yolsuzluk operasyonu sonrası 'Orduya kumpas' kurulduğu yolundaki sözleri duruşmaya damga vurdu. Daha önce, Balyoz ve Ergekon gibi davaların yeniden görülmesi istenirken, İzmir'deki askeri bilgi ve belge bulundurma davasında da sanıkların avukatları mevcut gelişmeler göz önünde bulundurularak yargılamanın durdurulması, askeri sanıkların askeri mahkemede yargılanmaları ve tutuklu sanıkların tahliyeleri taleplerinde bulundu.

Sanık avukatlarından Mahmut Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın orduya kumpas kurulduğu yönündeki sözleri dikkate alınarak, tutuklu sanıkların bir saat dahi içerde kalmamaları gerektiğini belirtti, mevcut gelişmeler göz önünde bulundurularak yargılamanın durdurulmasını talep etti. Diğer bazı sanıkların avukatlarından Andaç Şükrü Zaloğlu da, yargılamanın bu saatten sonra devam etmesinin hukuken mümkün olmadığını, özel yetkili mahkemelerin meşruiyetinin bulunmadığını öne sürerek, "Yargılamaya devam edersek akıntıya kürek çekeceğiz. Mahkemenin saygınlığının korunması için, bu güvensizlik ortamında yargılamaya devam edilemeyeceği kararının verilmesini ve tutukluların tamamının da adli kontrol yöntemiyle tutukluluk hallerinin kaldırılarak duruşmaya ara verilmesini talep ediyoruz" dedi.

TALEP REDDEDİLDİ

Cumhuriyet savcıları Mehmet Sedat Erbaş ve Hüseyin Alabay, yasal mevzuat değişiklikleri kapsamında, mahkemelerin kapatılması konusunda net bir durum olmaması nedeniyle talebin reddi yönünde görüş bildirdi. Mahkeme Başkanı Atilla Rahman, her ne kadar özel yetkili mahkemeler kaldırılmış olsa da, TMK 10'uncu maddesiyle görevli mahkemelerin görevlerini ifa etmeye devam etmeleri, kanun ve düzenleme çalışmalarının devam etmesine nazaran devletin devamlılığı prensibi nedeniyle, taleplerin reddine ve yargılamanın devam etmesine karar verildiğini açıkladı.

Daha sonra sanık avukatlarından Hakkı Çelik, muvazzaf subay ve astsubaylarla ilgili dosyanın ayrılmasını, mahkemenin görevliksiz kararı vermesini ve asker sanıkların askeri mahkemede yargılanmasını talep etti. Mahkeme Başkanı Rahman, askeri suçlar kapsamında kalan suçlara ilişkin dosyasının ayrılması talebinin daha önce reddedildiğini hatırlatarak, mahkemenin verdiği kararın geçerli olduğunu ve yargılamaya devam edileceğini bildirdi. Duruşmada daha sonra sanıkların savunmalarına geçildi.

ŞER YUVASI TARAFINDAN FİŞLENDİM

GATA Üroloji Bölümü'nde hekim olarak görev yapan tutuksuz sanık Prof. Dr. Tabip Kıdemli Albay Temuçin Şenkul, mesai arkadaşıyla yaptığı konuşmalar nedeniyle örgüt üyeliğiyle suçlanmanın akıl dışı olduğunu söyledi. İddianamede adı geçen diğer 350'yi aşkın kişi ile hiçbir irtibatı bulunmamasına rağmen sadece mesai arkadaşı olan iki kişi ile içeriği bile belli olmayan konuşmasının iddianamede yer aldığını belirterek, "Şer yuvası tarafından fişlenerek mağdur edildiğim görülmektedir. Burada yargılanıyor ve savunma yapıyor olmaktan hicap duyuyorum. Eminim ki, bu iğrenç iftiralar ve oyunu düzenleyenler bir gün sanık sandalyesinde olacak, biz onları izleyeceğiz. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

Duruşma devam ediyor.

2 YIL İLE MÜEBBET HAPİS ARASINDA CEZALAR İSTENİYOR

Davada, 38'i muvazzaf asker, 59'u tutuklu 357 sanık hakkında 2 yıl ile müebbet hapis arasında değişen cezalar isteniyor. İddianamede adı geçen 831 mağdurdan arasında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından fişlendiği iddia ediliyor. Çete lideri olmakla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile sanıklardan Narin Korkmaz hakkında, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek' suçlarından müebbet ve 9'ar yıl hapis cezası talep ediliyor. Sanıklar arasındaki Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise 'suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek' suçlamasıyla 2 ila 6 yıl arası hapis cezası talep ediliyor.

HANEFİ AVCI: İZMİR SÜRECİ REZİLLİK

Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda sahte ve kurgulanmış deliller bulunduğuna dair şok iddialarını 2010 yılında yazdığı kitabında ileri sürmüş olan eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın, bugün Yenişafak'ta yeni açıklamaları yayınlandı. Avcı'nın o zaman uçuk gibi görünen iddialarında doğruluk payı olduğu 17 Aralık operasyonları sonrası gündeme gelen paralel devlet tartışmalarında ortaya çıkmış bulunuyor. Bu nedenle Avcı'nın iddiaları bugünlerde tekrar gündemde. Avcı'nın açıklamalarında İzmir casusluk davasıyla ilgili bölümler de var. Avcı'nın Yenişafak gazetesinde yer alan açıklamalarından ilgili bölümler şu şekilde:

"İşin çapı büyük. Cemaat kendi parasıyla dinleme cihazı alıp bunları Emniyet İstihbarat'ta tutup kullanıyor, TİB'de kendi kanallarıyla dinleme yapıyorlar. Sahtecilik operasyonunu onlar yapıyor. İzmir (casusluk) süreci bir rezilliktir. Cemaatin istihbarattaki adamları, istihbaratın kendi fişleri, kendileri için hazırladıkları fişleri seçip subayların bilgisayarına koymuşlar. Bir istihbaratçı olarak, bu adamları yetiştirmiş biri olarak, bunu görür görmez anlarım... İzmir soruşturması, casusluk davası bir rezilliktir. Cemaat polisi kendi topladığı istihbarat bilgilerini almış, askerlerin bilgisayarlarına koymuş... Bunu teşhir etmek lazım..."

5 TAHLİYE!

27.01.2014 18:45 İzmir'deki 38'i muvazzaf asker, 59'u tutuklu 357 sanığın yargılandığı davada, tutuklu 4 sanık hakkında daha tahliye kararı verildi. Davanın görüldüğü Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddetmesi üzerine, sanık avukatlarının bir üst mahkeme olan Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdikleri itiraz dilekçelerinin değerlendirilmesine bugün de devam edildi. İtirazları değerlendiren mahkeme, Andaç Keskin ile muvazzaf askerler Ömer Faruk Erdoğan, Mete Varol Güneş ve Murat Polat hakkında tahliye kararı verdi. Üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu tahliye edilenlerin sayısı 22'ye ulaştı.

Dava TMK 10. maddesiyle görevli savcı Zafer Kılınç'ın "askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma" suçlamasıyla 49'u muvazzaf asker, 79'u tutuklu 357 sanık hakkında hazırladığı iddianamede sanıklar hakkında 2 ile müebbet hapis arasında değişen cezalar istenmişti. İddianamede adı geçen 831 mağdurdan arasında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından fişlendiği iddia edilmişti.

Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek" suçlarından müebbet ve 9'ar yıl, sanıklar arasındaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek" suçlamasıyla 2 ila 6 yıl hapis cezası talep edilmişti. Davanın İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanması sonrasında, tutuklu 20 kişi tahliye edilmişti.

-Tahliyeler-

Davanın görüldüğü İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 16 Ocak'taki duruşmada tutuklu sanıkların tahliye taleplerinin reddedilmesi üzerine, sanık avukatları bir üst mahkeme olan Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz dilekçesi vermişti. Dilekçeleri 24 Ocak'ta değerlendirmeye başlayan mahkeme, muvazzaf askerler Yavuz Pehlivan, Mehmet Metin Turan, Tamer Nalbant, Davut Yıldız, Erdal Özkan, İdris Acartürk, Asuman Ünlü, İrfan Bulut, Erdal Şener, Serhat Hastürk ile 4 kadının da aralarında bulunduğu 18 tutuklu sanığın tahliyesine karar vermişti. Mahkeme diğer tutuklu sanıkların tahliye dilekçelerini başvuru sırasına göre incelemeye devam edeceğini bildirmişti.

15 TAHLİYE DAHA!

29.01.2014 13:12 Askeri casusluk davası olarak adlandırılan İzmir merkezli davada dün akşam 15 kişi daha Bursa mahkemesi tarafından tahliye edildi. Mahkemenin tahliye ettiği sanık sayısı 37'e ulaştı.

İzmir merkezli 'gizli bilgi ve belge bulundurma' davasında tutuklu yargılanan sanıklardan 10'u muvazzaf asker, 5'i de sivil memur olmak üzere 15 kişi daha bugün tahliye edildi. Kamuoyunda 'casusluk davası' olarak da bilinen gizli belgelerin temin edilmesi soruşturmasında tutuklu bulunan kişiler için avukatlar, bir üst mahkeme olan Bursa Terörle Mücadele Kanunun 10. maddesiyle görevli 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geçen hafta itiraz etti. İtirazları inceleyen mahkeme de geçen cuma gününden beri her gün gruplar halinde tahliye kararları verdi. Bugün de 10'u muvazzaf asker, 5'i sivil memur 15 sanık hakkında tahliye kararı çıktı. Edinilen bilgiye göre muvazzaf askerler İhsan Gökoğlan, İlter Alaç, Oğuz Okuyucu, Nuri Dereli, Aydın Şit, Celalettin Akçil, Durmuş Eray Güçlüer, Erhan Murat Akdemir, Hamza Kaya, Emre Aslan, sivil memurlar Süreyya Doğan, Filiz Albayrak, Sara Karadavut, Ferda Berge ve Deniz Yiğitoğlu serbest bırakıldı.

TUTUKLU SAYISI 22'YE DÜŞTÜ

Böylece 'gizli bilgi ve belge bulundurma' davasında tutuklu yargılanan 59 sanıktan cuma gününden bu yana 37'si, tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmış oldu. Cezaevinde halen 22 sanık bulunuyor. Cezaevindeki 22 sanıktan da 9'unun asker olduğu öğrenildi.

(13 Ocak 2014, 15:07), son güncel.: (29 Ocak 2014, 13:12)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-Taltif yolsuzluğu operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5790    yazdır/print


 

Casusluk´ta 2. dava: Beraat

İstanbul'da muvazzaf ve emekli askerler ile TÜBİTAK görevlilerinin yargılandığı 'Fuhuş, askeri casusluk ve şantaj' davasının devamı niteliğinde sayılan 5 sanıklı 'ikinci Askeri Casusluk' davası karara bağlandı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların tümünün beraatine karar verdi. Kararda, sanıkların suça kast ve kusurunun bulunmadığı vurgulandı.

10.12.2013 16:22 İstanbul'da muvazzaf ve emekli askerler ile TÜBİTAK görevlilerinin yargılandığı 'Fuhuş, Askeri Casusluk ve Şantaj' davasının devamı niteliğinde sayılan 5 sanıklı 'ikinci Askeri Casusluk' davası karara bağlandı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 sanığın tümünün beraatine karar verdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklardan sadece Yıldırım Kahraman katıldı. Diğer sanıklar Yahya Sezer, Rüstem Altundaş, Halil Can Akince ve Ramazan Boz ise duruşmaya gelmedi.

Davayı karara bağlayan Mahkeme Heyeti, deniz subaylar Yahya Sezer, Rüstem Altundaş ve Halil Can Akince'nin "yasaklanan bilgileri temin etmek", sanıklar deniz subaylar Yıldırım Kahraman ve Ramazan Boz'un "yasaklanan bilgileri temin etme ve devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme" suçlarından beraatine karar verdi. Mahkeme sanıkların suça kast ve kusurunun bulunmadığını vurguladı.

1 YILDAN 11 YILA KADAR DEĞİŞEN CEZALAR İSTENİYORDU

İddianamede, şüpheli askerler Yahya Sezer'in Gölcük'teki evindeki CD ve DVD'lerde 535 adet, Rüstem Altundaş'ın evinde 383, Halil Can Akince'nin evinde 7 bin 654, Ramazan Boz'un evinde 6 bin 39, Yıldırım Kahraman'ın evinde ise 3 bin 21 adet açıklanması yasaklanan ve niteliği itibariyle gizli kalması gereken belge ele geçirildiği belirtiliyordu. Şüphelilerden Ramazan Boz'da 153, Yıldırım Kahraman'da ise 2 adet devletin güvenliğine ilişkin belgenin ele geçirildiği anlatılan iddianamede şüpheliler Ramazan Boz ve Yıldırım Kahraman'ın "yasaklanan bilgileri temin etmek ve devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek" suçlarından 4 yıldan 11 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyordu. Şüpheliler Yahya Sezer, Rüstem Altundaş ve Halil Can Akince'nin de "yasaklanan bilgileri temin etmek" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyordu. (DHA)

56 SANIKLI İLK DAVADA 46 SANIĞA CEZA VERİLMİŞTİ

Her ne kadar 2. dava olarak da adlandırılsa bu davanın İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi´nde daha önce görülen benzer davayla bağlantısı yok. Davalar bu nedenle ayrı mahkemelerde görüldü.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi´nde daha önce görülen "Fuhuş, şantaj ve askeri casusluk" davası 2 Ağustos 2012 tarihinde sonuçlanmıştı. "Fuhuş" ve "casusluk" suçlarının oluşmadığına karar veren mahkeme, gizli belgeleri ele geçiren bir örgütün varlığını ise kabul etmişti.

Mahkeme, dava kapsamında yargılanan 56 sanığın tümünü, şikayetçi bulunmaması gerekçesiyle ´fuhuş´ ve ´askeri casusluk´ suçlamalarından beraat ettirmiş, ancak 46 sanığa ´devletin gizli belgelerini ele geçirdikleri´ gerekçesiyle ağır hapis cezaları vermişti.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen bu davanın geçtiğimiz günlerde temyiz değerlendirmesi de sonuçlanmış ve Yargıtay, kararları büyük oranda onamıştı.

İZMİR'DE DİĞER BİR DAVA GÖRÜLÜYOR

"Fuhuş, şantaj ve askeri casusluk" içerikli bir başka dava da İzmir'de halen görülüyor. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mayıs 2012 başlatılan bir başka soruşturma kapsamında çok sayıda muvazzaf ve emekli asker ile sivil kişi tutuklanmıştı. Bu soruşturma tamamlandı ve halen davası görülüyor. 38´i muvazzaf ve 59´u tutuklu olmak üzere bu davada 357 sanık yargılanıyor. Esas hakkında savcılık mütalaasının verilmesi yaklaşan bu davanın sona ermesine de az bir süre kaldığı değerlendiriliyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(10 Aralık 2013, 16:22)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Askeri casuslukta İstanbul'da 2. dava

Casusluk olmayan dava onandı

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

Yavuz hırsız durumu mu?

Fuhuş ve casusluk yok, örgüt var

Casuslar TSK´da cirit atıyor

İşte 250 sayfalık iddianame

Askeri casuslukta 2. dava

165 bin belge casusluk çetesinde

Casus müşterileri: Rus İsrail Yunan

Casusluk izleri Poyrazköy´de bulunmuş

Aselsan intiharlarında ´casusluk´ çetesinin izleri ve Ergenekon şüphesi

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5728    yazdır/print


 

Casusluk olmayan dava onandı

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, İstanbul'da görülen 'Fuhuş, şantaj ve askeri casusluk davasında' 43 sanık hakkında verilen mahkumiyet ve beraat kararlarını büyük oranda onadı. Üç sanık hakkında daha ağır hükümler çıktı. İki sanık hakkında örgüt üyeliği suçundan verilen ceza, örgüt yöneticiliği suçu söz konusu olduğu, bir sanık hakkında örgüt üyeliği suçundan verilen beraat kararı da, işlenen suçun delillerle sabit olduğu gerekçesiyle bozuldu. Yine bazı sanıklar hakkında verilen mahkumiyet hükümleri de eksik inceleme ve yetersiz gerekçe nedeniyle bozuldu. Davayla ilgili ilginç bir ayrıntı, gizli belgeleri elde eden örgütün varlığının kabul edilmesine karşın yöneticisinin olmayışı idi. Yargıtay'ın iki sanık için verdiği bozma kararında bu tuhaflık etkili olmuş. Ancak olayın Yargıtay kararında da devam eden tuhaf bir başka yönü daha var. Yerel mahkemeden sonra yargıtay da, 56 sanığın tümünün, şikayetçi bulunmaması gerekçesiyle ´fuhuş´ ve ´askeri casusluk´ suçlamalarından beraat etmesini onamış oldu. Sadece müştekiler olayı büyütmeyip kapatmak, medyada gündeme gelip tartışma konusu olmaktan kurtulmak için şikayetinden vazgeçti diye fuhuş yok denilmişti. Yine davada, devletin bekasını ilgilendiren hayati belgelerimizi çalanlar bulunmuş ve bir şekilde de olsa cezalandırılmıştı. Ancak, sırlarımızın hangi kişi, kurum ya da devletlere satıldığı tespit edilememişti. Ya da uluslararası yeni krizlere kapı aralamak istenmediğinden o defter açılmamış, dosya diplomasiye havale edilmişti. Ve bu şekilde, 'fuhuş'tan sonra 'casusluk' suçu da tespit edilememişti!.. O belgeler kimbilir hangi devletlerin eline geçti. Olayın ilginç bir başka yönü daha var. Dava bu şekilde tuhaf ve eksik şekilde sonuçlanmışken bazı medya, sanıkları adeta masum melekler gibi göstermeye kalkmıştı. Üstüne bir de, ´iki yıl içeride boşu boşuna yatmışlar´ diyerek olayı tamamen çarpıtmış ve 'yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış' deyişindeki gibi sanıkları masum, onları suçlayanları suçlu göstermeye kalkmıştı. Bu süreçte Aselsan mühendislerinin peşpeşe intiharları ve casusluk iddianamesindeki bu konuyla ilgili görünen bazı şok detaylar da hatırlandığında sonuçta olan TSK´nın gizli belgelerine, itibarına ve mühendislerimize oldu da denebilir.

09.12.2013 10:36 Yargıtay 9. Ceza Dairesi, İstanbul'daki "Fuhuş, Şantaj ve Askeri Casusluk" davasında İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararlarla ilgili temyiz incelemesini tamamladı.

-Oybirliğiyle onandı-

Daire, sanıklardan İbrahim Sezer, Yekdane Ebru Ercüment, Selim Topal, Kubilay Şükrü Özdemir, Hakan Çetinkaya, Burak Çetin, Mehmet Emrah Küçükakça, Deniz Mehmet Irak, Ekrem Saltuk Baysal, Tuna Erol, Alpay Aksu, Fahri Yavuz Uras, Mehmet Seyfettin Alevcan, Ali Haydar Eser, Tamer Karslıoğlu, Adnan Yılmaz, Hatice Şenay Sarıgöz, Bahattin Şen, Mehmet Bahri Toper, Hüseyin Akın, Mehmet Koray Eryaşa, Tamer Çetin, Yankı Bağcıoğlu, Zeki Mesten, Alper Eylem Ersoy, Cem Ciran, Engin Turan, Ebru Nilhan Bozkurt, Erkan Demir, Esin Tolga Uçar, Fırat Güner Harman, Özcan Erdemir, Yiğit Ali Adlığ, Tamer Zorlubaş, Necmi Yıldırım, Ahmet Yasin Erdoğan, Murat Önder, Hakan Özergün, Cemhan Katar, Yücel Çipli, Merdan Metin, Mehmet Aygün ve Şafak Yürekli hakkında verilen beraat ve mahkumiyetlere ilişkin hükümleri oy birliğiyle onadı.

-Örgüt üyeliğinden değil yöneticiliğinden ceza verilmeli-

Ancak sanıklar İbrahim Sezer ve Zeki Mesten hakkında, "suç işleme amacıyla kurulmuş örgüte üye olma" suçundan verilen cezanın bozulmasına karar veren daire, sanıkların "suç örgütünü yönetmek" suçundan mahkumiyetlerine karar verilmesi gerektiğine hükmetti. Bu da o sanıklara verilecek cezanın daha da artacağı anlamına geliyor.

Kararda, Sezer ve Mesten'in diğer örgüt üyelerini örgütün amaçları doğrultusunda sevk ve idare ettikleri, örgütün faaliyeti kapsamında yürütülen kişisel verilerin kaydedilmesi, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğinin, kaydetmek suretiyle ihlali ve devletin güvenliğine, iç, dış siyasal yararlarına ilişkin bilgiler ile açıklanması yasaklanan bilgilerin gizlilik, iş bölümü ve hiyerarşik bir düzen, disiplin içerisinde temin edilmesini ve buna ilişkin belge ve bilgi akışını sağladıklarının tüm dosya kapsamından anlaşıldığı bildirildi.

Kararda, sanıklar İbrahim Sezer, Mehmet Emrah Küçükakça, Deniz Mehmet Irak, Mehmet Seyfettin Alevcan, Zeki Mesten, Yücel Çipli ve Merdan Metin hakkında devletin güvenliğine ilişkin belgelere karşı suçtan kurulan mahkumiyet hükümleri de eksik inceleme ve yetersiz gerekçe nedeniyle bozuldu.

Kararda, bu suçun oluşabilmesi için failin, gösterilen nitelikteki bilgileri temsil eden belge veya vesikaların üzerinde, yine maddede gösterilen kısmen veya tamamen yok etmek, tahrip etmek, sahtecilik yapmak, geçici de olsa tahsis oldukları yerden başka yerde kullanmak, hile ile almak veya çalmak şeklindeki seçimlik hareketleri gerçekleştirmiş olması gerektiği vurgulandı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin kararında, mahkumiyet hükmüne esas alınan belge veya vesikaların hangilerine yönelik, maddede sayılan hangi seçimlik hareketlerin ne şekilde gerçekleştirildiğinin, gerektiğinde ilgili kurumlardan da araştırılarak belirlendikten ve dosyaya dahil edildikten sonra sanıkların hukuki durumlarının takdir ve tayin edilmesi gerektiğine işaret edildi.

-Sanık Sezenler için kötü haber-

Daire, sanıklardan Mehmet Emre Sezenler hakkında "suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte üye olmak" suçundan kurulan beraat hükmünü de bozdu.

Sezenler'in suç örgütünün hiyerarşik yapısına dahil olarak örgütün amaçları doğrultusunda temin ettiği belge ve bilgileri örgüt yöneticisi İbrahim Sezer ve örgüt üyesi Deniz Mehmet Irak'a ilettiğinin sabit olduğu belirtilen kararda, bu nedenle Sezenler'in "suç örgütüne üye olmak" suçundan mahkumiyetine karar verilmesi gerektiği kaydedildi.

-Dijital deliller bir kez daha onandı-

Balyoz davasında “Dijital deliller güvenilir” diyen ve 237 mahkumiyeti onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, dijital delillere dayalı Askeri Casusluk davasında da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın aksi görüşüne rağmen 43 sanık hakkındaki mahkumiyet-beraat kararlarını onadı. Böylece Yargıtay 9. Dairesi, ikinci kez dijital delillere delil olarak onay vermiş oldu.

-Yargıtay savcılığının itiraz yolu açık-

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tebliğnamedeki görüşüne ters çıkan karara Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda (YCGK) itiraz yolu açıldı. Başsavcılık itiraz yoluna başvurursa, Ergenekon ve Balyoz gibi Askeri Casusluk davasında da tartışılan dijital deliller ilk kez YCGK önüne taşınmış olacak.

-Dosya yerel mahkemeye gelecek-

Dosya, kararı veren İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek. Mahkemenin sanıklar hakkında aynen onanan mahkumiyet ve beraat hükümleri kesinleşti. Ancak, örgüt yöneticiliğinden cezalandırılması istenen 2 sanık ve örgüt üyeliğinden beraat eden 1 sanık yönünden mahkeme ilk kararında direnirse, dosya bu kez mahkemenin direnmesi üzerine Askeri Casusluk davası YCGK’nın önüne taşınmış olacak.

------------------------------------------------------------------------------

FUHUŞ VE CASUSLUK YOK, ÖRGÜT VAR!

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen "Fuhuş, şantaj ve askeri casusluk" davası 2 Ağustos 2012 tarihinde sonuçlanmıştı. "Fuhuş" ve "casusluk" suçlarının oluşmadığına karar veren mahkeme, gizli belgeleri ele geçiren bir örgütün varlığını ise kabul etmişti.

Mahkeme, dava kapsamında yargılanan 56 sanığın tümünü, şikayetçi bulunmaması gerekçesiyle ´fuhuş´ ve ´askeri casusluk´ suçlamalarından beraat ettirmişti. Ancak 46 sanığa ´devletin gizli belgelerini ele geçirdikleri´ gerekçesiyle ağır hapis cezaları verildi. Davanın bir numaralı sanığı emekli Albay İbrahim Sezer, toplam 15 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sezer ile birlikte 4 sanık, tutukluluk süreleri ve iyi halleri göz önünde bulundurularak tahliye edildi. Yargıtay cezaları onadığı için bu sanıklar önümüzdeki süreçte tekrar cezaevine girecek.

-Muvazzaf generalin casusluk suçu kesinleşti-

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan muvazzaf Tuğamiral Şafak Yürekli´nin ´suç örgütüne yardım´ etmek suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün ve ´yasaklanan bilgileri temin etmek´ suçundan da 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 2 yıl 7 ay 20 gün hapisle cezalandırılmasına karar vermişti.

ÖRGÜTÜN KURUCUSU YOK, ÜYESİ VAR!

Örgüt kurmak ve yönetmek suçundan dava açılan emekli Albay İbrahim Sezer´in de arasında bulunduğu 5 kişi hakkında 15 ay süren yargılama sonucunda örgüt üyesi olmak suçundan ceza verilmişti. Mahkeme bu kararına gerekçe olarak ise sanıkların örgüt kurup yönettiklerine dair yeterli delil elde edilememesini gösterdi.

MAHKEME BAŞKANI: BAZI MADDELERDEN HUKUK TARİHİNDE İLK KARARI VERDİK

Karar açıklamadan önce kısa bir açıklama yapan Mahkeme Başkanı Metin Özçelik, şunları söylüyordu:

“Kapsamı itibari ile zor dosyalardan biriydi. Üye hakimlerimiz de benim kadar çalıştı. Mahkeme Türk milleti adına anayasa ve yasaların verdiği yetki ile yargılama yaptı. Takdir hakkını iyi niyetle kullandık ve bir karar oluşturduk. TCK 326 ve 327 (devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek) gibi maddelerde Türk hukuk tarihinde ilk kez karar verildi. Bu yönde bir istifade edeceğimiz bir karar yoktu. Hepimiz insanız. Bizim de hata yapma ihtimalimiz var. Türkiye´de ilk defa olan uygulamalar yaptık. Bizim hakkımızdaki bazı açık ithamları hiç üstümüze alınmadık.”

YAVUZ HIRSIZ DURUMU ORTAYA ÇIKMIŞTI

Davayla ilgili ilginç bir gelişme de davanın sonuçlanmasının ardından bazı medyada yer alan haberlerin niteliği idi. 56 sanığın tümünün, şikayetçi bulunmaması gerekçesiyle ´fuhuş´ ve ´askeri casusluk´ suçlamalarından beraat etmesinin ön plana çıkarıldığı, TSK belgelerini gizlice elde eden bir örgütün varlığının kabul edilmesinin ise gözlerden kaçırıldığı haberlerde; sanıklar sanki beraat etmiş gibi bir hava veriliyordu. Sanıkların masum melekler gibi gösterildiği şaşırtıcı haberlerde bir de, ´iki yıl içeride boşu boşuna yatmışlar´ diyerek olay tamamen çarpıtılıyor, "yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış" deyişini hatırlatan tuhaf bir durum o medya haberlerinde gözleniyordu.

-Olan TSK´nın proje ve belgelerine oldu-

Oysa TSK´nın en gizli sırları fuhuş ve şantaj yoluyla örgüt üyelerinin ellerine geçmiş. Bu kesinleşti. Bunu suç olarak görmeyen o medya organlarının fuhuş anlayışları ise zaten gazetelerinin sayfalarına yansıyor. Ahlaksız haber ve resimler arasında gerçek haberleri görmek zor. Bu durum, dayanışma gereği olsa gerek sanıkları niçin suçsuz göstermeye çalıştıklarını da açıklıyor.

Kaldı ki, fuhuş ve askeri casusluk şüphesi sadece İstanbul'da görülen davayla da sınırlı kalmadı. Bu dava sürerken İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mayıs 2012 başlatılan bir başka soruşturma kapsamında çok sayıda muvazzaf ve emekli asker ile sivil kişi tutuklanmıştı. Bu soruşturma tamamlandı ve halen davası görülüyor. İzmir'deki o davada da fuhuş ve şantaj yoluyla TSK´nın sırlarının elde edildiği ileri sürülüyor. Varlığı apaçık olan inanılmaz yüzkızartıcı deliller söz konusu. O kadar ki İzmir'deki davaya ait iddianameyi uzun süre sansürlemeye çalışarak yayınladığımız halde sonuçta aciz kaldığımızı farkedince, müşteki-mağdurların mağdur olmaması adına yayından kaldırmıştık. (1)

Peşpeşe gelen gözaltı, tutuklama ve davalar kamuoyunu şok etti. O kadar ki, İstanbul'daki davadan sonra İzmir'deki ikinci davada tutuklananların sayısı da hızla artmaya başlayınca tedirgin olan kamuoyu, "TSK´da casuslar cirit atıyor" demeye başlamıştı. Hem İstanbul'daki sonuçlanan ve Yargıtay tarafından da onanan davada, hem de İzmir'de halen süren daha geniş çaplı davada da aynı şüphe söz konusu. Sanıkların elde ettiği gizli belgeler eğer yabancı devletlere satılmıyor ise kimin ne işine yarar?. TSK´nın geliştirdiği gizli bir silah projesi acaba hangi Türk´ün işine yarar?.. Dolayısıyla yeterli delil elde edilememiş olması casusluğun olmadığı anlamına gelmez. Fuhuş ve casusluk iddianamesi okunduğunda projelerin fuhuş, şantaj ve para teklifi yoluyla temin edildiği görülüyor. Bu belgelerin yabancı devletlere satıldığı açık. Mahkeme diplomasi alanına girmek istememiş olabilir.

Ayrıca casusluk, olayın sadece bir yönü. Olayın bir de fuhuş ve gizli belgeleri temin yönü var. Kişilerin uygunsuz görüntüleri, komutanların kirli iç çamaşırları sanıklarda ele geçirildi. Bunların, belge elde edebilmek amacıyla şantaj amacıyla bulundurulduğu açık. Sadece müştekiler olayı büyütmeyip kapatmak, medyada gündeme gelip tartışma konusu olmaktan kurtulmak için şikayetinden vazgeçti diye fuhuş yok deniliyor. Olan ise TSK´nın gizli belgelerine ve itibarına oluyor. TSK´nın sırları örgütün eline geçmiş, ne önemi var ki onlar için!..

Meselenin özü şudur: Mahkeme, devletin bekasını ilgilendiren hayati belgelerimizi çalanları buldu ve cezalandırdı. Ancak, sırlarımızın hangi kişi, kurum ya da devletlere satıldığını tespit edemedi. Ya da uluslararası yeni krizlere kapı aralamak istemediğinden o defteri açmadı, dosyayı diplomasiye havale etti.

Casuslar TSK içinde cirit atıyor sözüne neden olacak kadar yayılmış olan bu rezaletin bazı medya tarafından örtbas edilmeye çalışılması yetmiyormuş gibi, iki yıl içeride boşu boşuna yatmışlar diyerek yavuz hırsız misali bir çarpıtmaya, bir suçlamaya gidilmesi de pes dedirtti. Başörtülü diye oğlunun orduevindeki düğününe alınmayan ve bu nedenle tel örgülerde sessizce ağlayan anneyi görmeyen bu çevrelerin, yıllardır çağdaşlık maskesi ardına gizlenerek varlıklarını sürdüren ve halen de TSK içinde gizli cunta çalışmalarını devam ettirdikleri, geçtiğimiz günlerde hakkında suç duyurusu yapılan ses kayıtlarıyla ortaya çıkan bu ahlak yoksunu ve dini değerler düşmanlarının ordunun sırlarının hayat kadınlarına sızdırmasına tepki göstermemesi ve buna göz yumması şaşırtıcı olmasa gerek. Aslında daha önce de var olduğu ileri sürülen bu rezaletlerin ancak sivil savcılıkların olayların üzerine gitmesi üzerine son bir kaç yıldır ortaya çıkarılabildiği de bir gerçek. Aksi halde rezaletlerin eskiden olduğu gibi örtbas edilmesine, ´çağdaşlık´ adına görmemezlikten gelinmesine devam edileceği söylenebilir.

Bu tür rezaletler ve onların görmezden gelinmesi bir şeyi gösteriyor. Milletin seçtiği hükümetleri devirmeye çalışmaktan asli işleriyle uğraşmaya fırsat bulamayan, irticacı gördükleri müslüman halkı birinci tehdit gören, kuruyemişçilere ve kebapçılara kadar halkı şucu bucu diyen fişleyen, vatandaşların çiftliğini görüntülemek için savaş uçaklarını dahi havalandıran bu şaşkın askeri çevreler ile sivil uzantılarının TSK´nın yozlaşmasına neden olan kaynak olduğu açık. "Düşürün şu heronları çok PKK'lı vuruluyor" diyecek kadar ileri gitmiş bu ihanet odaklarına toz kondurmayan, belgeleri savcılardan saklayan ama casuslara açan bu çevrelerin bir de utanmadan ´TSK düşmanlığı yapılıyor´ çığırtkanlığı ise pes dedirtiyor, ´yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış´ atasözünü hatırlatıyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(1) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5251

(09 Aralık 2013, 10:36)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

Yavuz hırsız durumu mu?

Fuhuş ve casusluk yok, örgüt var

Casuslar TSK´da cirit atıyor

İşte 250 sayfalık iddianame

Askeri casuslukta 2. dava

165 bin belge casusluk çetesinde

Casus müşterileri: Rus İsrail Yunan

Casusluk izleri Poyrazköy´de bulunmuş

Aselsan intiharlarında ´casusluk´ çetesinin izleri ve Ergenekon şüphesi

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5722    yazdır/print


 

İzmir Casusluk´ta 13 tahliye

İzmir´de 49´u muvazzaf ve 72´si tutuklu 357 sanıklı, fuhuş, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge temin etme davasında 13 sanık tahliye edildi. Tutuklu sayısı 59´a düştü. Mahkeme heyeti, uyarılara rağmen duruşmanın düzenini bozduğu gerekçesiyle 1 nolu sanık Bilgin Özkaynak´ın karara kadar duruşmalara getirilmemesine de karar verdi.

28.09.2013 13:54 Kadınları kullanarak fuhuş, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge temin etme davasına İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde 23 Eylül Pazartesi gününden beri 5 gündür devam ediliyordu. Duruşmanın dün görülen son celsesinde, tutuklu ve tutuksuz sanıkların bazıları ve avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Atilla R., sürekli izin almadan konuşan davanın bir numaralı sanığı işadamı Bilgin Özkaynak´ı duruşma salonundan çıkarttı. Mahkeme heyeti, sanıkların ve avukatların, Cumhuriyet Savcıları´nın daha önceki duruşmada istediği ve tüm sanıklar yönünden yeni suç unsurlarının tespit edildiğini, bu nedenle TCK 329/1-2. maddeleri uyarınca “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” suçundan 5 ile 15 yıl arasında, TCK 336/1-2. maddeleri uyarınca “Yasaklanan bilgileri açıklama” suçundan 3 ile 15 yıl arasında olmak üzere toplam 8 ile 30 yıl arasında hapis cezasıyla cezalandırılmalarını talep ettiği yeni maddelerle ilgili ek savunmalarını aldı.

SANIKLARIN TALEPLERİ

Sanıklar daha önceki verdikleri ifadelere ekleyecek yeni bir şeylerinini olmadığını ifade etti. Sanıkların avukatları da yeni ceza isteminin hukuka aykırı olduğunu, bunun Yargıtay iştahatları ile de sabit olduğunu, müvekillerinin 17 aydan bu yana tutuklu olduklarını belirterek tahliyelerini talep etti.

SAVCILARIN TALEPLERİ

Taleplerin alınmasının ardından, TMK 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcıları Mehmet Sedat Erbaş ve Hüseyin Alabay, üç sayfadan oluşan mütalaalarını okudu. Savcılar, tutuklu yargılanan sanıklardan muazzaf askerler Atilla Kaya, Bülent Kul, Doğan Şahin, Hasan Kızılaslan, Hüseyin Cengiz, İbrahim Aydın ile travesti Ercan Yabuloğlu´nun tahliye edilmesini, yurt dışına çıkış yasağı bulunan ve bunun kaldırılması istenilen sanıkların ve bir kısım tutuklu sanığın başka cezaevine nakillerinin istemeleri yönündeki taleplerin reddine, sanıklardan elde edilen TSK´ya ait bilgiler içeren söz konusu bilgi-belgeler soruşturma aşamasında gerekli incelemeler için Genelkurmay Başkanlığına gönderildiğini, buradan gelen üç ayrı raporda çelişki oluduğunu, bunun giderilmesi için belgelerin tekrar Genelkurmay Başkanlığı´na gönderilerek, gerek dijital gerekse fiziki bilgi-belgelerin içeriğindeki bilgilerle ilgili (askeri yazışma kurallarına uyup uymadığı, imla kurallarına uygunluğu, yazı karakteri gibi hususlara bakılmaksızın) değerlendirme yapılması, gerekçeleriyle birlikte ayrıntılı olarak bildirilmesi ile önceki raporlar arasındaki çelişkilerin gerekçeleri de açıklanarak giderilmesi için Genelkurmay Başkanlığına yazı yazılmasına, sanıklarda ele geçen dijital metaryaller üzerinde sanık ve müdafileri tarafından sahtecilik iddiası bulunması nedeniyle söz konusu ele geçen dijital metaryellerin TÜBİTAK´a gönderilerek bu konuda seçilecek üç uzman bilirkişi tarafından ayrıntılı rapor alınmasına ve diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamanı karar verilmesini talep etti.

13 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Sanık avukatları ve sanıkların tahliye taleplerinin ardından mahkeme heyeti karar için duruşmaya ara verdi. Aranın ardından kararı açıklayan Mahkeme Başkanı Atilla R., muvazzaflar askeri savcı Mustafa Ufuk Kök, Nihat Demirhan, İhsan Kürşat Toksoy, Hakan Gürdal, Burhan Kahraman, Atilla Kaya, Bülent Kul, Doğan Şahin, Hasan Kızılaslan, Hüseyin Cengiz, İbrahim Aydın ile siviller Meryem Erturan ve travesti Ercan Yabuloğlu´nu tahliye etti. Bu kararla dava kapsamındaki tutuklu sanık sayısı 59´a indi.

Duruşmanın düzenini bozduğu gerekçesiyle mahkeme heyeti, suç örgütü olduğu iddiasıyla yargılanan 1 nolu sanık Bilgin Özkaynak´ı karara kadar duruşmalardan men etti. Duruşma Kasım ayına ertelendi. (Cihan)

(28 Eylül 2013, 13:54)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Casusluk iddianamesi kabul edildi

İşte casusluk çetesinin şeması

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Casusluk davasında sanıklara şok

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5605    yazdır/print


 

İstifacı komutan: Bizi takan yok

Balyoz ve İzmir´deki casusluk davalarını gerekçe gösterip 2012 sonunda Donanma Komutanlığı´ndan istifa eden emekli Oramiral Nusret Güner basına açıklamalar yaptı. Kamuoyunun Balyoz ve benzer davalarda yargılanan subaylara sahip çıkmamasına içerlediğini belirten Güner, kendilerini kimsenin hatta muhalef partilerinin dahi takmadığını söyledi. İzmir Casusluk davasında kızı hakkında çetede yüz kızartıcı bilgilerin bulunduğunun ortaya çıkmasından kısa süre sonra istifa eden Güner´in bu nedenle istifa ettiği gündeme gelmişti. Güner bu iddiayı yalanladı.

04.09.2013 15:44 Balyoz ve İzmir´deki casusluk davalarını gerekçe gösterip Donanma Komutanlığı´ndan istifa eden emekli Oramiral Nusret Güner, “Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy vs. davalarla hedef alınan TSK değil, Türk Deniz Kuvvetleri´dir. Kara ve havada tutuklu subay sayısı yüzde 10 ise Deniz Kuvvetlerinde yüzde 80” dedi.

Hürriyet gazetesine açıklamalar yapan Güner, Başbakan yardımcısı Bülent Arınç´ın, istifasını kızının odasına konulan gizli kamera komplosuna bağlamasına sert tepki gösterdi. Güner, muhalefet partilerini de eleştirerek, “Dünyanın ilk onuna giren bir donanmanın komutanı olarak istifa ettim. Hiç kimse gelip bana, ´kardeşim niye istifa ettin?´ diye sormadı. İlker Başbuğ´u hapishanede ziyaret etmekle işler bitmiyor. İnanacaksınız, sahip çıkacaksınız” diye konuştu. 8´i tutuklu 71 sanığın yargılandığı Poyrazköy davasının dünkü duruşmasına silah arkadaşlarına destek için izleyici olarak katılan Güner, Hürriyet´in sorularını yanıtladı.

´KİMSE GELİP NİYE İSTİFA ETTİN DİYE SORMADI´

Maalesef askerlere sahip çıkan yok. Askeri darbeye karşıyız diyorlar ama herkes askere karşı. Yeni bir ad taktım, yandaş muhalefet diyorum artık. Muhalefet dahi gelip burada benim pırıl pırıl arkadaşlarımı korumuyor. Bunun hesabını herkes verecek, nerede verecek, belki öte dünyada verecek; inançlı insanlar için. Deniz Kuvvetlerinin pırıl pırıl insanları var burada. Ben bunları 13 yaşından beri tanıyorum. Bunların hiçbiri milletine, devletine kötü bir şey yapmaz. 30 yıldır Türkiye´ye büyük hizmetlerde bulundular. Bu ülkenin güvenliğine ve refahına büyük katkılarda bulundular. Ama maalesef karşılığı bu.

´İLKER BAŞBUĞU ZİYARET ETMEKLE BU İŞLER BİTMİYOR´

Ben Donanma Komutanı olarak istifa ettim. Hiç kimse gelip de bana ´Kardeşim niye istifa ettin?´ diye sormadı. Ne muhalefetten, ne basından. Beni siyaset ilgilendirmiyor, ben askerim. Beni ülkemin güvenliği ilgilendiriyor. İlker Başbuğ´u hapishanede ziyaret etmekle bu işler bitmiyor. İnanacaksınız, sahip çıkacaksınız. Böyle bir rezalet olabilir mi? Ben büyük resme bakıyorum. Büyük resim diyor ki bana, burada birçok pırıl pırıl insan var ve bu insanları mahkum ediyorlar; bir müebbet, beş müebbet. Böyle şey olur mu? Ve buna Türk milleti sesini çıkarmıyor.

´HİÇ UYUMAYAN, İZİN YAPMAYAN KOMUTANI İSTİFA ETTİRDİNİZ´

Benim askerim yazmış bana; “Bu komutanın hiç uyuduğunu, izne gittiğini görmedim. Böyle bir komutanı bile istifa ettirdiniz” diyor. Bir Donanma Komutanı istifa ediyor ve kimsenin umurunda değil. Birilerinin işine geliyor olabilir bu ama bu ülkede bizi koruyacak kimse yok mu? . Demokrasi çok güzel bir şey ama demokraside verdiğiniz kararların acısını da çekersiniz. TSK olarak biz Türk milletinin emrindeyiz. Millet der, biz icra ederiz. Ama bizim şu arkadaşlarımıza yapılan şeyi affedemiyorum. Bunu tarih affetmeyecek.

´NİÇİN SAKAL BIRAKTIM?´

Sakal bıraktım, niçin bıraktım? Türk Deniz Kuvvetlerini bu duruma düşürenleri ve buna sessiz kalan yetkilileri ve ilgilileri protesto için. Bu ilgililerin içinde basın da var. Siz neden yazmıyorsunuz, niçin sormuyorsunuz istifamın nedenlerini? Şahsım önemli değil. Türk Deniz Kuvvetleri dünyanın ilk 10 donanmasından bir tanesidir. Bunun komutanı gidiyor, kimsenin umurunda değil. Neden? Birileri gelir nasıl olsa yapar. Bakın Türk Deniz Kuvvetleri ne kadar ileri gitti biliyor musunuz. Türk Deniz Kuvvetleri 1976 yılında, 35 sene evvel dedi ki; ey Nusret Güner, senin bu konularda başarın var. Gideceksin, yurtdışında lazer ve elektro optik konusunda mastır yapacaksın dedi. Deniz Kuvvetleri bu kadar ileri işte.

´HEDEF TSK DEĞİL, DENİZ KUVVETLERİ´

6 ayı geçti, emekli oldum. Ben en azından bir şey yapmaya, insanların vicdanına seslenmeye çalışıyorum. Bu olay nedir biliyor musunuz? Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy vs. TSK´nın değil, Deniz Kuvvetleri´nin tasfiyesidir. Bunu rahatlıkla yazabilirsiniz. Diyorlar ki generallerin yüzde 10-15´i içeride. Doğru ama orana vurursan havada, karada yüzde 10, Deniz Kuvvetlerinde yüzde 80. Deniz Kuvvetlerinin tasfiyesidir; bunu görmeniz lazım. 1923 yılından, 1949 yılından beri ilk defa oluyor; donanmada (komutan) hiç Koramiral olmadı. Bu millet askerine sahip çıkmıyor, bu medya askerine sahip çıkmıyor. Yandaş muhalefet, ana muhalefet dahil kimse sahip çıkmıyor. İktidar da sahip çıkmıyor.

´BAŞBAKANA SÖYLEDİM; YANLIŞ KARAR TAZMİNATI HAKİME RÜCU ETSİN´

Ben sayın Başbakana söyledim. Çözüm diyorlar mesela. Ben size söyleyeyim; bu savcılar ve hakimlerin verdikleri yanlış kararlardan dolayı tazminatları kendilerine rücu etsin. Niye devlet veriyor bunların yerine parayı? Kendileri versin, eskiden böyleydi. 2 sene önce değiştirdiler. Sırf bunu yapsınlar, razıyım. Denizin üstünde yürüyor adam; gazeteler ne yazıyor biliyor musunuz? Amiral yüzme bilmiyor. Bir Başbakan yardımcısı kalkıp diyor ki işte kızı yüzünden; ne kızı yüzünden ya. Benim hiçbir beklentim yok. Ben bu çocuklara yapılan şeyleri kabul edemiyorum. Tanıklığım filan da yok bu davada.(Hürriyet)

KIZI HAKKINDA CASUSLUK ÇETESİNDEN ŞOK BİLGİLER ÇIKTI

Güner´in kızı ile ilgili bahsettiği olay İzmir Casusluk davasında yaşandı. Halen görülmeye devam eden İzmir Casusluk davasında Güner´in kızı hakkında çetede yüz kızartıcı bilgilerin bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bilgilerin devamında, Nusret paşanın kızı konusunda çok hassas olduğunu unutmayın deniliyordu.

Bu iddiaların gündeme gelmesinden bir kaç ay sonra Donanma Komutanı olan Güner´in istifasının gelmesi dikkati çekti. Casusluk davası iddianamesi Ağustos ayının son günü kabul edildi. İstifa ise 30 Kasım 2012´de yapılan kış dönemi Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısından kısa süre önce geldi. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, “TSK ve komuta kademesini zora sokar. Yılbaşından sonra değerlendirelim” diyerek istifayı kabul etmedi. Ancak Güner geri adım atmayınca Bilgel, istifayı yürürlüğe koydu.

İstifanın casusluk davasındaki bilgilerin ortaya çıkmasından kısa süre gelmesi, basında Güner´in bu nedenle istifa ettiği iddialarının gündeme gelmesine neden oldu. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gündemle ilgili o günlerde gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da konuya değindi. Güner´in istifasıyla ilgili yöneltilen sorulara da yanıt veren Arınç, İzmir Ağır Ceza Mahkemesi´nde açılan bir davanın iddianamesinin kabul edildiğini hatırlattı. Arınç, ´Şimdi bu davanın iddianamesinde, sayın komutanımızın evladına karşı çok çirkin, çok edepsiz, çok büyük bir suç işlendiği yazılı. Dolayısıyla zannediyorum ki, sayın komutan TSK´da şerefli bir görev yaparken, böylesine alçakça bir komplo karşısında kalmış olmasını haysiyetine yedirememiş olmalı ve emekliliğini bu sebeple istemiş olmalı´ dedi.

CASUSLUK DAVASI

Halen İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülmekte olan casusluk davasında 72´si tutuklu 357 sanık yargılanıyor. Oramiral Nusret Güner´in de mağdur ve müştekileri arasında bulunduğu davada, çete elebaşısı olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan işadamı Bilgin Özkaynak ile askeri bilgileri temin ettiği iddia edilen üniversite öğrencisi Narin Korkmaz´ın da aralarında bulunduğu 23 sanık hakkında, TCK 327/2´ye göre fiili savaş sırasında işlenmiş veya devletin savaş hazırlıklarını veya savaş etkinliğini veya askerî hareketlerini tehlikeye koymaktan müebbet hapis cezası isteniyor. 1937 safalık iddianamede çetenin TSK içinde cirit attığı, subaylar hakkında çok miktarda yüzkızartıcı bilgiler topladığı ve bunları kullanarak TSK´daki gizli ve kritik bilgileri elde ettiği belirtiliyor. Benzer bir dava daha önce İstanbul´da görülmüş, sanıklar gizli belgeleri ele geçirmekten hapis cezaları almışlardı.

İzmir´deki davada sona gelinmişken 1 ay önceki son duruşmada sürpriz bir gelişme yaşandı. Duruşmada mütalaasını sunan savcı, yeni suç unsurları tespit edildiğini belirterek, önceden istenen cezaların yanı sıra tüm sanıklar hakkında 8 ile 30 yıl arasında ek hapis cezası daha verilmesini talep etti. Sanık ve yakınlarında şaşkınlığa yol açan bu talep mahkemece kabul edildi. Mahkeme yeni suçlamalar hakkında sanıklardan ek savunma alacak. Duruşmaya Eylül´de (bu ay içinde) devam edilecek.

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(04 Eylül 2013, 15:44)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Casusluk iddianamesi kabul edildi

İşte casusluk çetesinin şeması

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Casusluk davasında sanıklara şok

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5554    yazdır/print


 

Casusluk davasında sanıklara şok

İzmir casusluk davasında, cumhuriyet savcılarının, bütün sanıklar yönünden yeni suç unsurlarının tespit edildiği gerekçesiyle 8 ile 30 yıl arasında ek hapis talebi mahkemece kabul edildi. Mahkeme yeni suçlamalar hakkında sanıklardan ek savunma alacak. Mahkeme, tutuklu 72 sanığın tutukluluk hallerinin devamına da oy çokluğuyla karar verdi. Duruşma Eylül´e ertelendi.

02.08.2013 17:51 Kadınları kullanarak fuhuş, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge temin etme davasına İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde 29 Temmuz´dan beri devam ediliyor. Beş gün süren duruşmanın bugün görülen son celsesinde, tutuklu ve tutuksuz sanıklar hazır bulundu. CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Manisa Milletvekili Özgür Özer de duruşmayı izledi.

Ara karardan önce duruşmaya, sanık savunmaları ve taleplerle devam edildi. Tutuklu sanıklar, suçsuz olduklarını belirterek tahliye ve beraatlerini talep etti. Tutuksuz sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini istedi. Sanık avukatları da müvekkillerinin beraatini ve tahliyelerini talep ederek taleplerini iletti.

Savunma yapan tutuklu sanıklardan Yüzbaşı Mustafa Ufuk Kök, idari bir göreve alınmayı beklerken 12 Temmuz´da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz´ın imzalarıyla, Gölcük Donanma Komutanlığı´ndan Güney Deniz Saha Komutanlığı Turan Askeri Savcılığı´na atandığını söyledi. Hakkındaki suçlamaları reddeden Kök, mecburi görevini tamamladıktan sonra TSK´den istifa edeceğini belirterek beraatini istedi.

72 TUTUKLUNUN TAHLİYESİNE RET

Sanık ve avukatların savunmalarını tamamlamasının ardından mahkeme heyeti, ara karar için duruşmaya 15 dakika ara verdi. Heyetin salona dönmesinden sonra Mahkeme Başkanı Atilla Rahman kararları açıkladı. Kuvvetli suç şüphesi, birden çok atılı suç, delillerin tam olarak toplanmaması, sanıkların tahliyesi durumunda Genelkurmay Başkanlığı nezdinde ve müşteki ve mağdurlar üzerinde baskı oluşturarak delilleri karartma ihtimali sebebiyle tutuklu 72 sanığın tutukluluk hallerinin devamına oy çokluğuyla karar verildi. Mahkeme Başkanı Rahman, tahliyelerin reddine şerh koydu.

SANIKLARA ŞOK: YENİ CEZA TALEBİ KABUL EDİLDİ

Ayrıca sanıklar için istenen cezaları 8 ila 30 yıl arasında arttıran TCK 336/1-2 ve TCK 329/1-2 maddeleriyle ilgili sanıkların ek savunmalarının alınmasına karar verildi. Yurtdışına çıkış yasağı olan tutuksuz sanıkların tamamının, yasağın kaldırılması talepleri de reddedildi. Duruşma eylül ayına ertelendi. (Cihan)

(02 Ağustos 2013, 17:51)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Casusluk davasında sanıklara şok

Casusluk iddianamesi kabul edildi

İşte casusluk çetesinin şeması

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Casusluk: 6. dalga, 50 gözaltı

Casusluk: 5. dalga, 54 gözaltı

Casusluk: 4. dalga, 30 gözaltı

Casusluk: 2. dalga, 51 gözaltı

Casusluk operasyonu: 26 gözaltı

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

Balyoz, Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5501    yazdır/print


 

Casusluk davasında yeni suçlar

İzmir casusluk davasında mütalaa sunuldu. Yeni suç unsurları tespit edildiğini belirten savcı, önceden istenen cezaların yanı sıra tüm sanıklar hakkında 8 ile 30 yıl arasında hapis cezası daha verilmesini talep etti. İddianamede 23 sanık hakkında müebbet hapis cezası istenmişti. Bu talep sanık ve yakınlarında şaşkınlığa yol açtı. Mahkeme, tahliye taleplerini reddederken, yeni ceza talepleriyle ilgili değerlendirmeyi gelecek duruşmada yapacağını açıkladı.

08.07.2013 09:53 İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen, 72´si tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askerî bilgi-belge temin etme davasında önemli bir gelişme yaşandı. 4 gün süren ikinci duruşma sonunda mütalaasını sunan savcı, bütün sanıklar hakkında önceden istenen cezaların yanı sıra yeni suç unsurları tespit edildiğini belirtti, 8 ile 30 yıl arasında hapis cezası daha verilmesini talep etti. İddianamede 23 sanık hakkında müebbet hapis cezası istenmişti.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde devam eden duruşmanın ikinci celsesi sonunda, tutuklu sanık avukatlarının tahliye talepleri alındı. TMK 10. maddeyle görevli savcılar Mehmet Sedat Erbaş ve Hüseyin Alabay, 49´u muvazzaf 72 tutuklu sanığın hiçbirinin tahliye edilmemesi yönünde mütalaa verdi. Bütün sanıklar hakkında yeni suç unsurlarının tespit edildiğini, bu sebeple TCK 329/1 ve 2 maddeleri uyarınca, ´devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama´ suçundan 5 ile 15 yıl arasında, TCK 336/1 ve 2 maddeleri uyarınca da ´yasaklanan bilgileri açıklama´ suçundan 3 ile 15 yıl olmak üzere toplam 8 ile 30 yıl arasında hapis cezalarıyla cezalandırılmalarını talep ettiler. Haklarında çeşitli cezalar istenen sanıklara, böylece yeni ceza talepleri de eklenmiş oldu. Cumhuriyet savcılarının bu talepleri karşısında sanık ve sanık yakınları şaşkınlık yaşadı. Sanık avukatları, yeni ceza taleplerine karşı savunma yaptı ve tahliye taleplerini tekrarladı. Mahkeme Başkanı Atilla Rahman, savunmaların ardından kararı açıkladı. Mahkeme, bütün tahliye taleplerini reddetti. Yeni ceza talepleriyle ilgili değerlendirmeyi gelecek duruşmada yapacağını açıklayan mahkeme heyeti, duruşmayı temmuz ayı sonuna erteledi.

Terörle Mücadele Kanunu 10. maddeyle görevli Cumhuriyet Savcısı Zafer Kılınç tarafından hazırlanan iddianamenin son bölümünde, 357 sanık hakkında istenen cezalar yer aldı. Çete elebaşısı olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan işadamı Bilgin Özkaynak ile askeri bilgileri temin ettiği iddia edilen üniversite öğrencisi Narin Korkmaz´ın da aralarında bulunduğu 23 sanık hakkında, TCK 327/2´ye göre fiili savaş sırasında işlenmiş veya devletin savaş hazırlıklarını veya savaş etkinliğini veya askerî hareketlerini tehlikeye koymaktan müebbet hapis cezası istendi. Müebbet istenen sanıklar arasında Coşkun Başbuğ, Safiye Köten, Engin Karatekin, Onur Süer, Bülent Acar, Engin Çırakoğlu, Bülent Akbaş, Mehmet Aksu gibi isimlerin yanı sıra bazı tutuksuz sanıklar da yer aldı. (Zaman)

(08 Temmuz 2013, 09:53)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Casusluk iddianamesi kabul edildi

İşte casusluk çetesinin şeması

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Casusluk: 6. dalga, 50 gözaltı

Casusluk: 5. dalga, 54 gözaltı

Casusluk: 4. dalga, 30 gözaltı

Casusluk: 2. dalga, 51 gözaltı

Casusluk operasyonu: 26 gözaltı

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

Balyoz, Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5450    yazdır/print


 

Yargıtay: Casus cezaları onansın

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul´da görülen ´Fuhuş, askeri casusluk ve şantaj´ davasında 56 sanık hakkındaki verilen kararların onanmasını istedi. 2 Ağustos 2012´de sonuçlanan davada fuhuş ve casusluk suçlarının oluşmadığına karar verilirken, 1 sanık beraat etmiş, diğer sanıklar ise örgüt üyeliği ve diğer suçlardan 2 yıl 6 ay ile 15 yıl 7 ay arasında hapis cezalarına çaptırılmıştı.

13.06.2013 10:37 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, askeri casusluk ve fuhuş soruşturmasında 56 sanık hakkındaki kararla ilgili tebliğnamesini tamamladı. Tebliğname, temyiz taleplerini karara bağlayacak Yargıtay 9. Ceza Dairesi´ne gönderildi. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi´nin ´örgüt´ kararının onanmasını isteyen Başsavcılık, “Örgüt üyeliğinden mahkûmiyetlerine hükmedilen sanıklar arasında örgütsel bir bağlılık ve hiyerarşik bir ilişki olduğu anlaşılmıştır.” tespiti yaptı. Örgütün elde edilen kişisel veriler aracılığıyla örgüt mensubu sivil ve askerî personele güçlü bir konum elde etme ve terfilerini sağlamayı amaçladığı, bunun için devletçe gizli sayılan bilgileri elde ettiğini vurguladı.

Başsavcılığın tebliğnamesinde sanıklara örgüt üyeliği suçundan verilen cezaların onanması istenirken, emekli Albay İbrahim Sezer´in örgüt yöneticiliğinden cezalandırılması gerektiği belirtildi. Ancak bu suça ilişkin savcılığın bir itirazı olmadığından örgüt üyeliği suçundan mahkûmiyet kararının onanması talep edildi. Emekli Tuğamiral Şafak Yürekli´ye ´örgüte yardım´ suçundan verilen cezanın yeterli delil olmadığı gerekçesiyle bozulması istendi. Tebliğnamede dijital delillerle ilgili şu değerlendirme yapıldı: “Çeşitli suç tiplerini oluşturan bu bilgi ve belgelerin sanıklar arasında transfer edildiği, sanıkların bunları elde etmek ve oluşturmak için çeşitli tedbirler aldığı ve belli yöntemler izledikleri tespit edilmiştir.” (Metin Arslan / Zaman)

MAHKEMENİN VERDİĞİ KARARLAR

02 Ağustos 2012 tarihinde sonuçlanan davada İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Fuhuş ve casusluk suçlarının oluşmadığına karar verdi, örgüt varlığını ise kabul etti. 56 sanık şikayetçi bulunmaması gerekçesiyle ´fuhuş´ ve ´askeri casusluk´ suçlamalarından beraat etti.

Mahkeme Başkanı, “TCK 326 ve 327 (devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek) gibi maddelerde Türk hukuk tarihinde ilk kez karar verildi. Bu yönde bir istifade edeceğimiz bir karar yoktu. Hepimiz insanız. Bizim de hata yapma ihtimalimiz var. Türkiye´de ilk defa olan uygulamalar yaptık. dedi.

-1 numaranın cezası: 15 yıl-

İddianamenin bir numaralı sanığı emekli Albay İbrahim Sezer, ´örgütü üyeliği´ suçundan 2 yıl 6 ay, ´özel hayatın gizliliğini ihlal´ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün, ´haberleşme gizliliğini ihlal´ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün, ´kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme´ suçundan 2 yıl 6 ay, ´devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek´ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Sezer toplamda 15 yıl 7 ay 14 gün hapis ve ´kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek´ suçundan 3 bin TL adli para cezası ile cezalandırıldı.

Örgüt üyeliği, örgüte yardım, devletin gizli belgelerini temin etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek suçlarından 44 sanık hakkında ceza veren mahkeme, cezalarının infazından sonra ise denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına karar verdi. Sanıklardan Fatih Alpoğan´ın dosyasıayrıldı.

-Tuğamiral Yürekli´ye 2 yıl 7 ay ceza-

Tutuksuz sanık Tuğamiral Şafak Yürekli ise ´örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek´ suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün ve ´yasaklanan bilgileri temin etmek´ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Balyoz davasının da tutuklu sanığı Yürekli, toplamda 2 yıl 7 ay 20 gün hapis cezası aldı.

-Tübitak Başkanı Çipli´ye 13 yıl 6 ay-

TÜBİTAK Güvenlik Daire Başkanı Yücel Çipli de ´örgüt üyeliği´ suçundan 2 yıl 6 ay, ´kişisel verileri hukuka aykırı kaydetme´ 1 yıl 15 gün, ´devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek ve açıklanması yasak belgeleri temin etmek´ suçundan 7 yıl 6 ay, ´kişisel verileri hukuka aykırı temin etmek´ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası ceza aldı. Çipli´ye toplamda 13 yıl 6 ay 15 gün hapis cezası verildi.

-Tübitak görevlisi Metin´e 8 yıl 4 ay hapis-

TÜBİTAK Proje yönetici Merdan Metin, ´örgüt üyesi olmak ve devletin güvenliğine ilişkin belgeleri kullanmak´ suçlarından 8 yıl 4 ay hapis cezalandırıldı.

-Kadın subaylara da ceza verildi-

Davanın iki kadın subayına da ceza verildi. Yüzbaşı Yekdane Ebru Ercüment´e, ´örgüt üyeliği´, ´özel hayatın gizliliğini ihlal´, ´kişisel verileri hukuka aykırı kaydetme ve ele geçirme´ suçlarından 9 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Sanık Yüzbaşı Ebru Bozkurt ise ´örgüt üyeliği´ ve ´açıklanması yasak belgeleri temin etmek´ suçlarından 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı

-Binbaşı Kemalettin Yakar beraat etti-

Gölcük Donanma Komutanlığı´nda odasında arama yapılan ve Gölcük Balyoz Belgelerinin bulunduğu sanık Binbaşı Kemalettin Yakar ise tüm suçlardan beraat etti.

(13 Haziran 2013, 10:37)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Fuhuş ve casusluk yok, örgüt var

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Yavuz hırsız durumu mu?

Fuhuş ve casusluk davasıyla ilgili manşetlerimiz

İşte 250 sayfalık iddianame

Aselsan intiharlarında ´casusluk´ çetesinin izleri ve Ergenekon şüphesi

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5388    yazdır/print


 

İzmir Casusluk´ta 27. duruşma

´u muvazzaf asker toplam 357 sanığın yargılandığı, fuhuş, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belgeleri ele geçirme davasına sanık savunmalarının alınmasıyla devam ediliyor. Bugünkü duruşmada tutuksuz sanıkların savunma yapmaya başladı.

30.05.2013 16:20 İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen, 49´u muvazzaf 79´u tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge temin etme davasında 27. duruşma görülüyor. Davada, tutuklu sanıkların savunmalarının tamamlanmasının ardından tutuksuz sanıklara geçildi.

SANIK AHMET TURAN ILICA´NIN SAVUNMASI

Tutuksuz yargılanan sanıklardan GATA´da görevli Tabip Subay Ahmet Turan Ilıca, generallerin ultrason raporlarını sızdırdığının iddia edildiğini ancak bunu kendisinin yapmadığını söyledi. GATA´da belgeleri dışarıya sızdıran bir grup olduğunu, bunu yapanların ortaya çıkarılması gerektiğini kaydeden Turan, Ortada bir suç var. Bu belgeleri kimlerin çıkardığını umarım Genelkurmay ortaya çıkarır. dedi. Herhangi bir suç işlemediğini belirten Ilıca, beraatini talep etti.

SANIK AHMET DURHAN MERTCAN´IN SAVUNMASI

Savunmasını yapan emekli Kurmay Albay Ahmet Durhan Mertcan da hiçbir örgütü üye olmadığını söyledi. Soruşturmada isminin geçmesi sebebiyle amiral olması gerekirken istifa ederek emekli olduğunu belirten Durhan, hiçbir askeri belgeyi temin etmediği gibi kimseye de vermediğini, Pandora veritabanı hakkında yapılan fişlemelerin de asılsız olduğunu belirterek beraatini talep etti.

SANIK ALİ UFUK ALTINBAŞ´IN SAVUNMASI

Tutuksuz sanıklardan Üsteğmen Ali Ufuk Altınbaş, Pandora´da yer alan ve fişlediği iddia edilen kimseyi tanımadığını kaydetti.

SANIK İZZET TAHİR CANATAN´IN SAVUNMASI

Tutuksuz sanıklardan Topçu Albay İzzet Tahir Canatan, suçlamaları reddederek beraatini ve hakkındaki yurtdışı çakış yasağının kaldırılmasını istedi.

SANIK FİKRET HALUK VERGÜL´ÜN SAVUNMASI

Tutuksuz sanıklardan Topçu Albay Fikret Haluk Vergül, Pandora´da kendisiyle ilgili suç örgütü yöneticilerinden tutuklu sanık Coşkun Başbuğ tarafından tutulduğu belirtilen notlar yer aldığını ancak Başbuğ´u hiç tanımadığını söyledi. Vergül, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatini talep etti.

SANIK AYTEKİN GÜLMEZ´İN SAVUNMASI

Türk Silahlı Kuvvetleri´nde sözleşmeli subay olduğunu belirten tutuksuz sanık Aytekin Gülmez de hakkındaki suçlamaları reddetti. (Cihan)

(30 Mayıs 2013, 16:20)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Casusluk iddianamesi kabul edildi

İşte casusluk çetesinin şeması

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Casusluk: 6. dalga, 50 gözaltı

Casusluk: 5. dalga, 54 gözaltı

Casusluk: 4. dalga, 30 gözaltı

Casusluk: 2. dalga, 51 gözaltı

Casusluk operasyonu: 26 gözaltı

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

Balyoz, Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5343    yazdır/print


 

İzmir Casusluk´ta 26. duruşma

49´u muvazzaf asker toplam 357 sanığın yargılandığı, fuhuş, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belgeleri ele geçirme davasına sanık savunmalarının alınmasıyla devam ediliyor. Bugünkü duruşmada eskort tabir edilen ve tutuklu yargılanan sanıklar savunmalarını yapıyor.

28.05.2013 17:13 İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen, 49´u muvazzaf 79´u tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge temin etme davasında 26. duruşma görülüyor.

SANIK DENİZ Y.´NİN SAVUNMASI

Duruşmada eskort tabir edilen kadın sanıkların savunmasına devam ediliyor. Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, kişisel verilerin kaydedilmesi ve devletin savaş hazırlıklarını veya savaş etkinliğini veya askeri hareketlerini tehlikeyle karşı karşıya bırakacak şekilde yasaklanan bilgilerin temini suçlamalarıyla 6,5 ile 16 yıl arasında hapis cezası istenen tutuklu sanık Deniz Y., örgüt üyeliği ve örgüt adına çalışma iddialarının reddetti. Davada sanık olan kadınları ve askerleri tanımadığını söyleyen Y., Tanımadığım gibi kamera kaydım, konuşma kaydım yoktur. Tutuklanmamı gerektirecek bir delil dahi yokken 1 sene 4 gündür özgürlüğümden mahrum bırakıldım. dedi.

Tanımadığı bir adamın bilgisayarında, adının altında fişlemeler yapıldığını kaydeden Y., Şahsi bilgilerimi internet üzerinden bulup kullandıkları aşikârdır. Devlet tarafından pembe kimlik verilmiş, transseksüel bir bayanım. Çok şey yapabilecek durumdayken cinsel tercihim nedeniyle seks işçiliğine yöneltildim. diye konuştu. Birlikte olduğu kişilerden sadece para istediğini, mesleklerinin kendisini ilgilendirmediğini belirten Y., Kimseyi fişlemediğim gibi belge de almadım, şantaj da yapmadım. Fişlediğim söylenen kişiler, ne beni tanıyor ne de ben onları tanıyorum. Ben bu davada tutuksuz yargılanan ve 15 yıldır arkadaşım olan iki kişiyi tanıyorum. Koordinatör olduğu iddia edilen Hakan Oğuzhan´la tek bir hts kaydım yok. şeklinde konuştu.

Tutuklu bulunduğu cezaevine İçişleri Bakanlığı´ndan üç müfettişin gelerek, fişlediği iddia edilen bürokratları tanıyıp tanımadığını sorduğunu da savunmasında anlatan Y., Fotoğraflarını gösterip tanıyıp tanımadığımı, yüzlerini görüp görmediğimi sordular. Tanımadığım gibi görmediğimi de söyledim. diyerek tahliyesini ve beraatini talep etti.

SANIK DÖNDÜ Y.´NİN SAVUNMASI

Örgüt üyesi olmak ve kişisel verilerin kaydedilmesi suçlamalarıyla 1,5 ile 6 yıl arasında hapsi istenen tutuklu sanık Döndü Y. de geçimini eskortluk yaparak sağladığını belirtti. İşini yaparken kimseye gerçek adını söylemediği gibi kimseye de gerçek adlarını sormadığını savunmasında anlatan sanık Y., Para karşılığında birlikte oluyorum. Kimbilir kimlerin telefonunda numaram kayıtlıdır. Ankara´da Çankaya Köşkü´nün karşısında oturuyorum. Bugüne kadar bir bürokratla tanışmadım. dedi.

Sanık Y., yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunduğu cezaevinde gasp, uyuşturucu ve bebeğini kendi elleriyle boğanlarla birlikte kaldığını, psikolojisinin bozulduğunu söyledi. Kendisini her gün 500 kişinin aradığını, arayan kişileri hatırlamasının mümkün olmadığını ifade eden Y., Yanlış hesap Bağdat´tan döner. diyerek tahliyesini talep etti.

SANIK ERCAN Y.´NİN SAVUNMASI

Örgüt üyeliği ve gizli kalması gereken bilgileri temin etme suçlamasıyla 2 ile 6 yıl arasında hapis cezası istenen tutuklu sanık Ercan Y., isminin eskort bayan olarak geçtiğini ancak davada travesti olan tek kişinin kendisi olduğunu belirterek, bilgi ve belge temin etme iddialarını reddetti. Kendisine ait internet sitesinde bilgilerinin bulunduğunu, travesti sitelerinde de her ay 50 TL ücret karşılığında kaydı olduğunu ifade eden Y., eskort sitelerinde kaydının bulunmadığını söyleyerek tahliye ve beraatini istedi.

SANIK FADİK Ç.´NİN SAVUNMASI

Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, gizli kalması gereken bilgileri temin etme, kişisel verilerin kaydedilmesi suçlamalarıyla 2,5 ile 9 yıl arasında hapsi istenen tutuklu sanık Fadik Ç., kimlik bilgilerinin birileri tarafından kullanıldığını söyledi. Tanımadığı kişileri fişlemekle suçlandığını kaydeden Ç., Benim askeri davada ne işim var, hâlâ bunun cevabını veremedim. dedi. Çok kısa bir süre takma isimle eskort sitelerinde yer aldığını belirten Ç., hakkındaki suçlamaların tamamını reddederek, Kimlik bilgilerimi kullananlardan şikayetçiyim. Kimseyi fişlemedim. şeklinde savunma yaptı.

SANIK FERDA B.´NİN SAVUNMASI

Aynı suçlamalarla 2,5 ile 9 yıl arasında hapsi istenen sanık Ferda B., tutuklu olması sebebiyle çocukları ve annesinin mağdur duruma düştüğünü, ismini kullananlardan şikayetçi olduğunu ifade etti. B., tahliye ve beraatini talep etti.

SANIK CANSEL A.´NIN SAVUNMASI

Örgüte üye olmak, kişisel verilerin kaydedilmesi ve devletin güvenliğine ilişkin belgelerini temin etme suçlarından 4,5 ile 14 yıl hapsi istenen tutuklu sanık Cansel A. ise ilkokul mezunu olduğunu, para kazanmak için eskortluk yaptığını, kimseden bilgi ve belge almadığını belirtti. A., fişlediği iddia edilen kişileri tanımadığını kaydederek tahliye ve beraatini talep etti.

Av. Atilla Ertekin´in, Pandora veri tabanından temin ettiği iddia edilen belgelerin içeriğine ilişkin, Ali Babacan´ı tanıyor musun? Hazine, BTK ve sermaye piyasası ne demek biliyor musun? şeklindeki sorusuna A., Babacan´ı tanımadığı ve o sorulanları bilmediği belirtti.

SANIK FİGEN K. İLE FİLİZ A.´NIN SAVUNMALARI

Suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte üye olma, gizli kalması gereken bilgileri temin etme, kişisel verilerin kaydedilmesi suçlamalarıyla 2,5 ile 9 yıl hapsi istenen tutuklu sanık Figen K. ve Filiz A. da suçlamaları reddederek beraatlerini talep etti. (Cihan)

(28 Mayıs 2013, 17:13)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Casusluk iddianamesi kabul edildi

İşte casusluk çetesinin şeması

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Casusluk: 6. dalga, 50 gözaltı

Casusluk: 5. dalga, 54 gözaltı

Casusluk: 4. dalga, 30 gözaltı

Casusluk: 2. dalga, 51 gözaltı

Casusluk operasyonu: 26 gözaltı

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

Balyoz, Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5339    yazdır/print


 

İzmir Casusluk´ta 25. duruşma

49´u muvazzaf asker toplam 357 sanığın yargılandığı, fuhuş, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belgeleri ele geçirme davasına sanık savunmalarının alınmasıyla devam edildi. Duruşmada muvazzaf sanıkların savunması tamamlandı.

27.05.2013 17:58 İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen, 49´u muvazzaf 79´u tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge temin etme davasında 25. duruşma görüldü.

SANIK ÜMİT TOPALOĞLU´NUN SAVUNMASI

49´u muvazzaf ve 79´u tutuklu 357 sanıklı davada tutuklu sanıklar, mahkemede savunma yapmaya devam etti. 25. celsede ilk olarak Piyade Yarbay Ümit Topaloğlu savunma yaptı. Hakkında, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme suçlamasıyla müebbet, ayrıca örgüt üyeliği ve hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme suçlamasıyla 1,5 yıl ile 6 yıl arasında hapis cezaları istenen Topaloğlu, suçlamaları reddederek mağdur olarak yer alması gereken iddianamede sanık olduğunu söyledi. İddianamen hamalı ben olmuşum. diyen Topaloğlu, sahipsiz olduğunu iddia ettiği belgelerin, kendisinin adı altına yapıştırıldığını söyledi.

SANIK ASLIHAN BAĞLIK´IN SAVUNMASI

Daha sonra suç örgütüne üye olmak, kişisel verilerin kaydedilmesi ve devletin savaş hazırlıklarını veya savaş etkinliğini veya askeri hareketlerini tehlikeyle karşı karşıya bırakacak şekilde yasaklanan bilgilerin temini iddialarıyla 6,5 ile 16 yıl arazında hapis cezası talebiyle yargılanan tutuklu sanık Aslıhan Bağlık savunma yaptı. Hakkındaki suçlamaları reddeden Bağlık, ilaç mümessilliği yaparken işsiz kalması üzerine eskortluk yapmaya başladığını söyledi. Bağlık, Varoştan küçücük bir ev aldım. Evin borcu bitince normal hayatıma devam edecektim. Hiç ilgim olmayan bir suçtan tutuklandım. Bir günde hayatım mahvoldu, bir yıldır tutukluyum. Eskortluğu internetten ve telefon vasıtasıyla gerçekleştiriyordum. Tutuklandığım gün, Pandora´dan bahsetti savcı. Fişlemiş insan isimlerini sordu. Hiçbirini tanımıyordum. şeklinde konuştu. Sanık Bağlık, telefon numarasını bilen herkesin kendisine ulaşabildiğini, arayanlara asker olup olmadıklarını sormadığını, kendisi için önemli olanın istediği ücretin verilmesi olduğunu belirtti. Fişleme yapmadığını, bilgi ve belge almadığını kaydederek tahliyesini ve beraatini talep etti.

SANIK AYLİN MUSLU´NUN SAVUNMASI

Aynı suçlamalarla 6,5 ile 16 yıl hapsi istenen Aylin Muslu da sanıklardan hiçbirini tanımadığını söyledi. Bilgi ve belge temin etmediğini belirten sanık Muslu, 2008 ile 2010 yılları arasında gece kulüpleri ve masaj salonlarında çalıştığını anlattı. Muslu, Dışarıda çok günahkâr olabilirim ama bu salonda masumum. Hiç tanımadığım insanlarla sözde suç ortaklığıyla suçlanıyorum. Tahliyemi ve yargılama sonunda beraatimi talep ediyorum. dedi. (Cihan)

(27 Mayıs 2013, 17:58)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Casusluk iddianamesi kabul edildi

İşte casusluk çetesinin şeması

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Casusluk: 6. dalga, 50 gözaltı

Casusluk: 5. dalga, 54 gözaltı

Casusluk: 4. dalga, 30 gözaltı

Casusluk: 2. dalga, 51 gözaltı

Casusluk operasyonu: 26 gözaltı

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

Balyoz, Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5335    yazdır/print


 

İzmir Casusluk´ta 24. duruşma

49´u muvazzaf asker toplam 357 sanığın yargılandığı, fuhuş, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belgeleri ele geçirme davasına sanık savunmalarının alınmasıyla devam edildi.

23.05.2013 17:28 İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen, 49´u muvazzaf 79´u tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge temin etme davasında 24. duruşma görüldü. Davada altıncı hafta sona ermiş oldu. Tutuklu sanıklarının büyük bölümünün savunmaları tamamlandı.

SANIK SERHAT HASTÜRK´ÜN SAVUNMASI

Bugünkü duruşmada, hakkında suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte üye olma ve gizli kalması gereken bilgileri temin etme suçlamalarıyla 2 ile 6 yıl arasında hapsi istenen tutuklu sanıklardan F-16 silah makinisti olan Astsubay Serhat Hastürk savunma yaptı. İddianamede yer alan HTS kayıtlarında eskort kadınları aradığının göründüğünü belirterek, Eğlence amacıyla internette dolaşırken bayanların telefon numaralarını aradık. Hiçbirini tanımıyorum. dedi. Örgüte üye olduğu ve belge temin ettiği iddialarını reddeden Hastürk, tahliyesini ve beraatini talep etti.

SANIK SÜREYYA DOĞAN´IN SAVUNMASI

Aynı suçlamalarla 2 ile 6 yıl hapsi istenen tutuklu sanıklardan Süreyya Doğan, herhangi bir suç örgütüne üye olmadığını ve kimseye belge vermediğini belirtti. Suç örgütü elebaşı olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan Bilgin Özkaynak´ın evinde ele geçirilen belgelere dayanarak suçlandığını ifade eden Doğan, TSK´yi şekillendirmek isteyenlerin hazırladığı dijital komplo sonucu tutuklandıklarını iddia etti. Haksız yere suçlandığını belirten Doğan, suçsuz olduğunu belirterek beraatini istedi.

SANIK TAMER NALBANT´IN SAVUNMASI

2,5 ile 9 yıl arasında hapis cezası istenen tutuklu sanıklardan Astsubay Tamer Nalbant da savunmasında suçlamaları reddetti.

Savunmalarının ardından 24. celse sona erdi. Yarın duruşma yapılmayacak, mahkemeye heyeti dosya üzerinden tahliyeleri görüşecek. Savunmalara pazartesi günü devam edilecek. (Cihan)

TAHLİYE KARARI ÇIKMADI

24.05.2013 19:25 İzmir´deki 12´nci Ağır Ceza Mahkemesi´nde devam eden 49´u muvazzaf 79´u tutuklu 357 sanıklı ´Gizli bilgi ve belge bulundurma´ davasında, bazı sanıkların tahliye istemi oy çokluğu ile reddedildi.

Davada bugün duruşma yapılmadı. Tahliye talepleri dosya üzerinden değerlendirildi.

Cumhuriyet Savcıları Sedat Erbaş ve Hüseyin Alaybay; tutuklu sanıklar Mehmet Aksu, Davut Yıldız, Andaç Keskin, Asuman Ünlü, Atila Kaya, Banu Yurdusev, Burhan Kahraman, Bülent Kul, Doğan Şahin, Eray Güçlüer, Uğur Özaçık, Erdal Özkan, Murat Akdeniz, Hakan Gürdal, Hamza Kaya, Hasan Kızılaslan, Hüseyin Cengiz, İbrahim Aydın, İhsan Gökoğlan, İhsan Kürşat Toksoy, Mehmet Metin Turan, Mete Varolgüneş, Mustafa Ufuk Kök, Nihat Demirhan, Faruk Erdoğan, Özcan Altunbulak, Serhat Hastürk, Tamer Nalbant, Yavuz Pehlivan, Erdal Şener, Hami Çetiner ve İlter Halaç´ın tahliye istemlerinin kabulü, kalan 47 sanık yönünden tahliye istemlerinin reddi yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme Başkanı Atilla R. savcıların görüşüne uyulması yönünde görüş bildirirken, mahkeme üyesi diğer iki hakim Dilek Öztürk ve İsmail Kurt ise tahliye istemlerine karşı oy kullandı. Böylece tahliye istemleri oy çokluğuyla reddedildi.

-Baskı uygulayabilirler-

Kararın gerekçesinde şu ifadelere yer verildi; “Sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgular niteliğinde olduğu, atılı suçların niteliği, henüz bir kısım müşteki ve mağdurların dinlenmemiş olması, ele geçirilen gizli nitelikteki bilgi ve belgelerin nitelikleri ile ilgili soruşturma aşamasında Genelkurmay Başkanlığı nezdinde baskı uygulayarak bilgi ve belgelerin değerlendirilmesinin sağlıklı bir şekilde yapılmasını engelleme ihtimallerinin bulunduğu, sanıkların serbest kalmaları halinde müşteki ve mağdurlar üzerinde baskı uygulayarak delilleri karartma ihtimallerinin bulunduğu, esasen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin tutukluluk tedbiri konusundaki yerleşik karar ve gerekçelerinde, kişinin adaletin işleyişine müdahale etme riski olan hallerde tutukluluk tedbirinin uygulanabileceğinin belirtilmiş olduğu, tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde tutuklamanın bu aşamada ölçülü olduğu anlaşılmaktadır.”

-Başkan tahliye yönünde oy kullandı-

Mahkeme Başkanı Atilla Rahman 32 sanığın tahliye edilmesi yönünde oy kullandı. Ancak İkiye bir tahliye istemi reddedilince karşı oyunu karara mahkeme başkanı şöyle yazdırdı: “Sanıkların bu aşamada ifadelerin, alınmış bulunması, tutuklu kalınan sürenin fazlalığı nazara alınarak, tutukluluğun tedbir maiyetinin gözetilip, tutukluluk hallerinin sona erdirerek tahliyeleri gerektiği, diğer bir kısım sanıkların durumlarının savunmalarının alınması sonrası değerlendirilmesi gerektiği görüşüyle, sayı çoğunluğun bu konudaki görüşüne muhalifim.”

Tutuklu sanıkların tahliye istemleri 6 Haziran´da yeniden görüşülecek. (DHA)

(23 Mayıs 2013), son güncel.: (24 Mayıs 2013)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Casusluk iddianamesi kabul edildi

İşte casusluk çetesinin şeması

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Casusluk: 6. dalga, 50 gözaltı

Casusluk: 5. dalga, 54 gözaltı

Casusluk: 4. dalga, 30 gözaltı

Casusluk: 2. dalga, 51 gözaltı

Casusluk operasyonu: 26 gözaltı

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

Balyoz, Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5327    yazdır/print


 

İzmir Casusluk´ta 23. duruşma

49´u muvazzaf asker toplam 357 sanığın yargılandığı, fuhuş, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belgeleri ele geçirme davasına sanık savunmalarının alınmasıyla devam ediliyor.

22.05.2013 16:45 İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen, 49´u muvazzaf 79´u tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge temin etme davasında 23. duruşma görülüyor. Duruşmada tutuklu sanıkların savunmalarının alınmasına devam ediliyor.

SANIK OĞUZ OKUYUCU´NUN SAVUNMASI

Duruşmanın bugünkü celsesinde, hakkında suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte üye olmak ve devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek suçlamalarıyla 4 ile 11 yıl arasında hapis cezası istenen F-16 pilotu Kurmay Yarbay Oğuz Okuyucu savunma yaptı.

Pandora´da ismi geçen bürokratların sanık yapılmadığını, iddianamede askerlerin sanık olduğunu belirten Okuyucu, ayrıca Pandora´da yer alan kendisine ait fotoğraflarının bilgisi dışında olduğunu söyledi. İlgisi olmayan belgelere adının yazıldığını ve iftiraya uğradığını iddia eden Okuyucu, derecelerle dolu eğitimin ardından albaylık rütbesine yükselmesine çok az bir süre kala 13 Haziran 2012 tarihinde gözaltına alınarak tutuklandığını ifade etti. Şantaja maruz kalacak gayriahlâki yaşam tarzının bulunmadığını belirten tutuklu sanık Okuyucu, hakkındaki suçlamaların tamamını reddetti.

Okuyucu, savunmasında Pandora´da kendi adıyla kaydedilen belgelerin tarihlerine dikkat çekerek, zamanlama açısından lehlerine durumlar olduğuna savunmasında yer verdi.

Sanık Oğuz Okuyucu, suç örgütü elebaşı olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan işadamı Bilgin Özkaynak´ın Sapanca´daki evinde yapılan aramada ele geçirilen Pandora isimli veri tabanında kayıtlı, Ege Uygulama Rehberi adlı klasörün son kayıt tarihinin, gözaltına alındığı tarihten bir gün sonrası olan 14 Haziran 2012 olduğunu belirtti. Okuyucu, tahliyesini ve beraatini talep etti.

Sanık avukatı Murat Ergün de imajı alınmamış dijital materyallerin delil olamayacağını savunduklarını ifade etti. (Cihan)

(22 Mayıs 2013, 16:45)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Casusluk iddianamesi kabul edildi

İşte casusluk çetesinin şeması

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Casusluk: 6. dalga, 50 gözaltı

Casusluk: 5. dalga, 54 gözaltı

Casusluk: 4. dalga, 30 gözaltı

Casusluk: 2. dalga, 51 gözaltı

Casusluk operasyonu: 26 gözaltı

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

Balyoz, Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5321    yazdır/print


 

İzmir Casusluk´ta 22. duruşma

49´u muvazzaf asker toplam 357 sanığın yargılandığı, fuhuş, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belgeleri ele geçirme davasına sanık savunmalarının alınmasıyla devam ediliyor. Duruşmada Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Savcısı Yüzbaşı Mustafa Ufuk Kök savunma yaptı.

21.05.2013 13:49 İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen, 49´u muvazzaf 79´u tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge temin etme davasında 22. duruşma görülüyor. Duruşmada tutuklu sanıkların savunmalarının alınmasına devam ediliyor.

SANIK MUSTAFA UFUK KÖK´ÜN SAVUNMASI

Hakkında, yasaklanan bilgileri temin etmek ve suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte üye olmak iddiasıyla 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası istenen tutuklu sanıklardan Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Savcısı Yüzbaşı Mustafa Ufuk Kök, isimlerini bile duymadığı kişilerin evinde yapılan aramalarda adının ve vatandaşlık numarasının bulunması sebebiyle 11 aydır tutuklu bulunduğunu söyledi. Amirallere suikast, askeri casusluk ve fuhuş gibi soruşturmalarda savcılık yaptığını anlatan Kök, suç örgütünün arşivi olarak bilinen veri tabanının, sanık olması gerekenlerle mağdurların birbirine girdiği bir kutu olduğunu söyledi.

Askeri gemiyle kaçak içki ve sigara getirildiğini belirleyerek soruşturma başlattığını, 19 personel hakkında iddianame tanzim ettiğini savunmasında anlatan Kök, bu iddianamenin başsavcı tarafından kabul edilmediğini, TSK´de istenmeyen adam ilan edildiğini belirterek, Bu nedenle karşınıza sanık olarak çıkarıldığım aşikârdır. dedi.

-İstanbul ve İzmir davalarında aynı belgeler var-

Tutuklu sanık Kök, İstanbul´da görülen belge temin etme davasıyla İzmir´de yürütülen askeri belge temin etme davasında delil olan bazı belgelerin aynı olduğunu iddia etti.

İddianamede suç örgütü koordinatörleri arasında bulunan Safiye Köten´in evinde, üzerinde isminin yazıldığı bir kan tüpü bulunduğunu belirten Mustafa Ufuk Kök, Safiye Köten´i tanımam, neden ismim yazılmış bilmiyorum. Mağdur olduğum ortadadır. şeklinde konuştu.

Sanık Kök, daha önce hakkında soruşturmalar başlatıp dava açtığı askeri personelle aynı davada sanık olduğunu kaydetti. Suç örgütünün faaliyetleri ve üyeleri hakkında yaptığı soruşturmalar, açtığı davalar, ilgili kurumlara yaptığı suç duyurularının örgüte üye olmadığının kanıtı olduğunu söyleyen Kök, 11 ay önce alınan cübbesini bu şartlar altında yeniden giymek istemediğini belirterek, tahliyesini ve beraatini talep etti.

SANIK MURAT POLAT´IN SAVUNMASI

Suç işlemek amacıyla kurulmuş olan örgüte üye olmak ve devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek iddiasıyla 4 ile 11 yıl hapis cezası talebiyle yargılanan tutuklu sanıklardan Kurmay Yarbay Murat Polat ise yargılandığı örgütten haberi olmadığını, belgeleri örgüte kazandırdığına dair delil de bulunmadığını söyledi. Pandora´daki veri yolunda isminin geçmesinin bilgisi ve rızası dışında olduğunu belirtti. Suçsuz olduğunu söyleyen Polat, tahliye ve beraatini talep etti. (Cihan)

SANIK NİHAT DEMİRHAN´IN SAVUNMASI

Tutuklu sanıklardan Yarbay Nihat Demirhan, mahkeme heyeti karşısında savunmasını çok kısa yaptı. Hakkında 2,5 ile 9 yıl arasında hapis cezası istenen Demirhan, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, Masumum, beraatimi istiyorum. dedi.

SANIK NURİ DERELİ´NİN SAVUNMASI

Hakkında 4,5 ile 14 yıl arasında hapis cezası istenen tutuklu muvazzaf askerlerden Nuri Dereli de Pandora veri tabanında adının yazıldığı belgelerle hiçbir ilgisi bulunmadığını belirterek suçlamaları reddetti ve beraatini talep etti. (Cihan)

DÜNKÜ 21. CELSEDE YAŞANANLAR

Davanın dün görülen 21. duruşmasında da savunmaların alınmasına devam edilmişti.

SANIK MERDİN KIŞKAN´IN SAVUNMASI

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen davada savunmasını yapan Yüzbaşı Merdin Kışkan, üzerine atılı suçlamaları reddetti. Kışkan, soruşturma kapsamında evinde arama yapılacağı bilgisi üzerine konutuna gittiğini, fakat polisin 2 yıl önce taşındığı yakındaki başka bir evde arama yapmak istediğini öğrenince, kendilerine yeni adresini verdiğini belirtti. İddianamede, kendisiyle ilgili olarak, PKK´ya önemli bilgiler verdi yönünde fişleme bilgilerinin yer aldığını kaydeden Kışkan, Bu süreçte beni en çok yaralayan budur. Ben 2007 yılında Şırnak´ta görev yaptığım sırada kollarıma şehit aldım. Arkadaşım kollarımda şehit oldu. Kollarımda şehit kanı var. O kollar nasıl olur da terör örgütüne bilgi verir. Bu beni çok yaralamıştır. Bu süreçte en fazla üzüldüğüm nokta budur diye konuştu. Kışkan, tahliyesini ve beraatını talep etti.

SANIK MEHMET EMİN TURAN´IN SAVUNMASI

Tutuklu sanık Mehmet Emin Turan da, örgüt koordinatörü ya da üyeleri olduğu iddia edilen kişileri tanımadığını, kimseye belge temin etmediğini belirterek, üzerine atılı suçlamaları reddetti. Turan, tahliyesini ve beraatını talep etti.

(21 Mayıs 2013, 13:49)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Casusluk iddianamesi kabul edildi

İşte casusluk çetesinin şeması

Casuslar TSK´da cirit atıyor

Casusluk: 6. dalga, 50 gözaltı

Casusluk: 5. dalga, 54 gözaltı

Casusluk: 4. dalga, 30 gözaltı

Casusluk: 2. dalga, 51 gözaltı

Casusluk operasyonu: 26 gözaltı

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

Balyoz, Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5318    yazdır/print


 

Görüntülenen: 1 - 20 (Toplam 145)  | Sonraki 20 Mavi Marmara'da yakalama kararı

26.05.2014 15:43 Gazze'ye 31 Mayıs 2010'da insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince düzenlenen saldırıya ilişkin davada, aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Ashknazi dahil dört komutan hakkında tutuklam..
Tamamı 26.05.2014

TIR iddianamesi kabul edildi

15.05.2014 13:34 Adana Cumhuriyet Başsavcı vekili Ali Doğan tarafından MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik olarak 13 askeri personel hakkında müebbet hapis cezası istemiyle hazırladığı iddianame Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesince ka..
Tamamı 15.05.2014

Paralel kulağa ilk dava açıldı

05.05.2014 14:06 Adana'da yürütülen ve Emniyet İstihbarat yetkililerinin şüpheli olduğu telekulak soruşturması sona erdi. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan'ın yazdığı iddianameyi kabul etti. Böylec..
Tamamı 05.05.2014

Flaş!!! Gülen'e darbe soruşturması

30.04.2014 10:55 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyuruları üzerine Fetullah Gülen hakkında soruşturma başlatıldı. Gülen hakkındaki soruşturmanın, 17 Aralık sonrasında kaldırılmadan önce Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. ..
Tamamı 30.04.2014

Güney:Gülen Ergenekon bağlantılı

09.04.2014 19:24 2001 yılında polise verdiği ifadesi ile Ergenekon örgütünün ilk kez resmi kayıtlara girmesini sağlayan gazeteci Tuncay Güney'in ifadesinin satır aralarında çok önemli bir bilgiye rastlandı. Ergenekon'un firari şüpheli..
Tamamı 09.04.2014

Mahkeme davayı başarıyla gördü

04.04.2014 10:55 Beş yıl süren ve 8 ay önce sonuçlanan Ergenekon davasında gerekçeli karar ancak dün açıklanabildi. 16 bin 780 sayfadan oluşan kararda çok çarpıcı ifadeler yer aldı. Örneğin şu satırlar dikkat çekici: "Yargılama sonunda..
Tamamı 04.04.2014

Ağlayan Gülen, gülen AK Parti

31.03.2014 11:47 Türkiye, dün tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Yerel seçimler başarıyla yapıldı. Milli iradeyi hedef alan 17 Aralık darbe girişimine karşı halk sandığa koştu. Seçimlere katılım oranı % 90 ile çok yüksek gerçekleşt..
Tamamı 31.03.2014

Kozmik Oda´da paralel şüphe

14.03.2014 11:10 2009 sonunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast şüphesiyle başlatılan ve Özel Harp Dairesi'nde (ÖHD) 1 ay süreyle aramalar yapılmasına neden olan Kozmik Oda soruşturması 5 yıla yakın süredir tamamlanmadı. 60'lı..
Tamamı 14.03.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 08.02.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 02.12.2013

Ayasofya camiye çevrilsin

27.11.2013 12:17 İstanbul'u 1453'te fetheden Fatih Sultan Mehmed'in şehirde ilk iş olarak kiliseden camiye çevirdiği ve cuma namazını kıldığı Ayasofya Camii, 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararnamesi ile müzeye çevrilmiş ve ibadete kapa..
Tamamı 27.11.2013

Darbe kaydına suç duyurusu

18.11.2013 13:10 Sivil Toplum Kuruluşu olan Adalet Platformu, geçtiğimiz yıl Genelkurmay karargahında yapılan çok gizli bir darbe toplantısına ait ses kaydıyla ilgili suç duyurusu yaptı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen ve sit..
Tamamı 18.11.2013

Flaş!!! Temizöz mütalaada

06.09.2013 18:26 Şırnak´ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili açılan Temizöz davasına iki aylık ara sonrası devam edildi. Güneydoğu´da işlenen faili meçhul cinayet ve kayıp olaylarıyla ilg..
Tamamı 06.09.2013

Mahkemeden 41 suç duyurusu

15.08.2013 13:08 Ergenekon davası 5 yıl sonra bitti denirken, 4 gruptaki onlarca isme suç duyurusu geldi. Bu gruplardan birisinde, aralarında gazeteci Zeyno Baran´ın da bulunduğu 41 isim yer alıyor. Mahkeme tarafından yapıldığı için hu..
Tamamı 15.08.2013

Ergenekon: Sanıklara ceza yağdı

05.08.2013 12:41 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde yaklaşık 5 yıldır görülen Ergenekon davasında karar duruşması başladı. 67´si tutuklu 275 sanığın yargılandığı dava duruşmasında 6 hakim ve 3 savcı kürsüdeki yerlerini aldı. Tutuklu ..
Tamamı 05.08.2013

BM´nin balyoz raporu çöktü

24.07.2013 10:01 ´BM´den Balyoz Gibi Karar´ başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığı açıklandı. TRT Haber´e özel açıklamalar yapan Birleşmiş Milletler genel sekreter sözcüsü, BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu´nun BM adına açıklama ya..
Tamamı 24.07.2013

Hanefi Avcı´ya 15 yıl hapis

19.07.2013 16:12 89 sanıklı ´Devrimci Karargah Örgütü´ (DKÖ) davasında karar açıklandı. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında gazeteci Aylin Duruoğlu´nun da bulunduğu 24 kişi ise örgüt üyeliğinde..
Tamamı 19.07.2013

Özel Harp´e operasyon geliyor

10.06.2013 13:44 Gezi Parkı´nda ortaya çıkan Özel Harp´e iki şok darbe geliyor.. Türkiye´de pek çok karanlık olayın arkasında olduğu gibi Gezi Parkı olaylarının arkasından da Özel Harp Dairesi çıktı demiştik. Geçtiğimiz günlerde intern..
Tamamı 10.06.2013

Zirve davasındayız!

Kontrgerilla.com, Zirve'yi sarstı

Zirve davasının 93. duruşmasında sanıklar savcılık mütalaasına karşı savunma yaptı. Sanıklardan Ergenekon hükümlüsü Hurşit Tolon'un avukatı İlkay Sezer savcıya tepki gösterdi: 'Mütalaanın ilk bölümü 'kontrgerilla.com' adlı internet sitesinden aynı şekilde kopyalama yapılmış. Bizi beylik tabancasıyla vursaydınız, bu sitedeki kopyalamayla vurmasaydınız..
Tamamı 23.06.2013

Ergenekon davasındayız!

Ecevit'e yönelik Ergenekon komplosu

Ergenekon davasının 202. duruşmasında eski Başbakan Bülent Ecevit'e yönelik Ergenekon komplosu konuşuldu. Ecevit'in doktoru Mücahit Pehlivan tanık olarak ifade verdi. Duruşmada Abdullah Harun'un konuyla ilgili bir yazısı da gündeme geldi. O ve benzer diğer yazılarda Ecevit'in koruma müdürü Recai Birgün'ün "Dünyada tedavisi kesilince iyileşen tek hasta..
Tamamı 11.03.2013

Yeni kitabımız çıktı!

Arınç Suikasti ve Özel Harp Dairesi

'Ordu Suikast Düzenler mi? Bülent Arınç Suikasti ve Özel Harp Dairesi' başlıklı kitap, 2009 yılı sonunda gerçekleşen Arınç Suikasti ve Kozmik Aramalar konusunu ve üç yıldır tamamlanmayan soruşturmanın örtbas edilip edilmediğini sorgulayan, konuyla ilgili iddiaları da aktaran bir çalışma.. Subayların Ergenekon ve diğer örgüt bağlantıları.. Kozmik Aramalar.. Tepkiler..
Tamamı 27.12.2012

Fetullah Gülen'e şok

Paralel Devlet´e suç duyurusu

23.01.2014 11:20 Milli İradeyi Savunanlar Platformu (MİSAP), 'Paralel Devlet' konulu bir suç duyurusu yaptı. TMK ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başssavcılığı'na yapılan suç duyurusunda; birkaç aydır yaşanmakta olan paralel devlet iddiaları ile bu yapılanmanın başında Fethullah Gülen’in bulunduğu ve yapılanmayı bizzat idare ettiği şüphesi çok sayıda somut bulgu..
Tamamı 23.01.2014

Zirve mütalaası sitemizde

Malatya Zirve Katliamı Davası

17.07.2014 13:55 Malatya Zirve Katliamı davasının 567 sayfalık savcılık mütalaasının tamamı sitemize eklenmiştir. Kelime arama yapabilir, sayfaları yazdırabilirsiniz. 23 Haziran'daki duruşmada sanık avukatları savcılık mütalaasına tepki gösterdiler. Hurşit Tolon'un avukatı, mütalaanın ilk 150 sayfalık bölümünün 'kontrgerilla.com' adlı internet sitesinden..
Tamamı 17.07.2014

Gezi Belgeseli

Belgeleriyle Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılan, haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek veren sanatçı, bankacı, işadamları ve medya ile yurtdışı destekçilerini delilleriyle birlikte sergilemeye başlıyoruz. Halka ve verdiği oya güvenmeyen, onları aşağılayan, sandık yerine başka yerlerden iktidara çıkmaya çalışan, kısacası seçimlerden fayda ummayan bu güçlerin..
Tamamı 24.06.2013

Ayasofya Camiye Çevrilsin

Ayasofya için dilekçe kampanyası

26.11.2013 13:01 Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), 'Peygamberimizin'in işareti, Fatih'in emaneti, Büyük Türkiye'nin alameti; Ayasofya açılsın' sloganıyla Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilmesi için dilekçe kampanyası başlattı. Türkiye çapında yapılacak kampanya, İstanbul'un Fethi'nin sene-i devriyesi olan 29 Mayıs 2014'te sonlanacak ve toplanılan dilekçeler yine..
Tamamı 26.11.2013

İddianame yayından kaldırılmıştır

İzmir casusluk davası

İzmir casusluk davasının iddianamesinde 196'sı müşteki, 831'i mağdur olmak üzere toplam 1027 kişi için kimlik bilgilerinin sansürlenmesi çalışması yapılmıştı. Bu süreçte çok yoğun emek harcandı. Ancak sitemize artarak gelmeye devam eden taleplerden anlaşıldığı gibi, iddianamelerde mağdur ya da müşteki olarak yer almadığı halde çok sayıda başka ismin de..
Tamamı 14.05.2013

Türkistan Deklarasyonu

Türkistan Uluslararası Konferansı

12.05.2014 11:50 'Türkistan'ın Dünü, Bugünü, Yarını' adıyla üçüncüsü düzenlenen uluslararası konferans, 11 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Türkistan; ilmi, islami, fenni ve tıbbi ilimlerin beşiği olan, Buhari, Tirmizi ve Biruni gibi çok önemli müslüman ilim adamlarının yaşadığı bölgenin adıdır. Türkistan coğrafyası ve özellikle de bu coğrafya..
Tamamı 12.05.2014

Şok: Fuat Avni=Emre Uslu!

21.02.2015 15:42 Paralel Terör Örgütü'ne emniyet, yargı ve medyada yapılacak operasyonları ve kritik konularda hükümetin atacağı adımları Twitter'da önceden yayınlayan 'fuatavni' takma adlı kullanıcı deşifre oldu. STAR Gazetesi'nin ula..
Tamamı 21.02.2015

O kadın, kumpası itiraf etti

21.02.2015 15:01 Fethullah Gülen hakkında “yasadışı örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla 1999 yılında iddianame hazırlayan dönemin Ankara DGM savcısı Nuh Mete Yüksel'e kurulan kaset kumpasında önemli bir gelişme yaşandı. ..
Tamamı 21.02.2015

Mahkeme:Çiller duruşmaya katılsın

21.02.2015 14:26 28 Şubat 1997'de TSK yöneticilerinin dönemin seçilmiş hükümetine baskı uygulayarak örtülü bir darbe gerçekleştirdiği iddialarına ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak"..
Tamamı 21.02.2015

Gömük: İftira atmamı istediler

21.02.2015 14:02 Fetullah Gülen ve paralel yapı hakkındaki kumpas şikayetleri hızla artıyor. İzmir'in Bornova ilçesinde 2 Ekim 2012 tarihinde düzenlenen 'Adliye Çetesi' operasyonunda gözaltına alınan ve çete lideri olarak yargılandığı ..
Tamamı 21.02.2015

Yalan Cumhuriyeti'ne soruşturma

21.02.2015 12:49 Cumhuriyet Gazetesi'nin hakim savcıları hedef alan “Konutta Birlik Platformu” haberi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Gazetenin haberinde bazı hakim savcıların Em..
Tamamı 21.02.2015

Flaş: 17 tutuklama:Gülen örgüt lideri

15.02.2015 10:56 "Yasadışı dinleme" soruşturması kapsamında geçtiğimiz Pazar günü düzenlenen operasyonda gözaltına alındıktan sonra savcılık sorguları İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan 21 polis, Perşembe sabahı tutuklanmaları tale..
Tamamı 15.02.2015

21 polis kararı 15:00'de

14.02.2015 10:34  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, ifadelerinin alınmasının ardından tutuklanma istemiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk e..
Tamamı 14.02.2015

Flaş!!! 1 numara Gülen, 2 Uslu

13.02.2015 22:53 Paralel yapıyla ilgili çok somut bir gelişme yaşandı. 8 Şubat'ta düzenlenen ve 21 polis memurunun gözaltına alındığı operasyonların arka planında şok bir detay bulunduğu ortaya çıktı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müd..
Tamamı 13.02.2015

İşte Paralel'in 160 ülke imamı

13.02.2015 22:30 Önce, Zaman Gazetesi temsilciliği ve TUSKON aracılığı ile öğrenci evleri açılıyor, Türkiye'den lisans öğrencileri yönlendiriliyor, Bulundukları ülkelerin üst düzey yöneticilerinin çocuklarını burslu okutarak faaliyetle..
Tamamı 13.02.2015

Paralel telekulağa yeni dava

13.02.2015 22:06 Erzurum'da görev yaptıkları dönemde 1,5 yıl süreyle yasa dışı dinleme yaptıkları iddia edilen aralarında Düzce'de görev yapan Emniyet Amiri Y... Erzurum'da görev yaptıkları dönemde 1,5 yıl süreyle yasa dışı dinleme ya..
Tamamı 13.02.2015

Tesadüf: Sadece Şahin dinlenmemiş!

13.02.2015 21:53 Selam soruşturması kılıfıyla devletin zirvesinin dinlemeye alınmasını soruşturan savcılar, İstanbul Emniyet'inin şifreli bilgisayarlarında 100'e yakın ismin ses kaydına ulaştı. Kayıtlarda eski İçişleri Bakanı İdris Nai..
Tamamı 13.02.2015

Soruları sızdıranlar firarda

13.02.2015 21:41 Binlerce gencin umutlarının söndüğü 2010 KPSS sorularını sızdırmakla gündeme gelen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nin Bilgi İşlem Sorumlusu Berat Koşucu'nun yurt dışına kaçtığı ve hala dönüş yapmadığı belirlendi...
Tamamı 13.02.2015

Flaş!!! İstanbul'da 21 polis gözaltında

08.02.2015 10:45  İstanbul merkezli yapılan operasyonlarda 21 polis gözaltına alındı. İstanbul'da 21 polisin gözaltına alındığı operasyonun talimatını İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili İrfan Fidan'ın verdiği öğrenildi. Operasyon..
Tamamı 08.02.2015

Firari böcekçiler yakalandı!

07.02.2015 22:24  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine böcek koyan firari polislerden 2'si Romanya'da yakalandı. Haberi Türkiye'ye Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Bursa'da sivil toplum kurulu..
Tamamı 07.02.2015

HSYK'dan deprem gibi kararname

07.02.2015 22:24  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesi, paralel yapıya büyük darbe vuran 888 kişilik kararnamenin ardından uzun süredir beklenen adli ve idari yargı yetki kararnamelerini tamamladı. Yetki kararnames..
Tamamı 07.02.2015

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
11.167.827